Teatr Apollo – kiedy premiera filmu dokumentalnego o kultowym teatrze na Manhattanie?

2019-11-07 20:26 kw
Teatr Apollo
Autor: materiał prasowy

Teatr Apollo był miejscem, w którym rozbłysły talenty tak znanych artystów, jak Billie Holiday, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, The Supremes, Stevie Wonder, Jimi Hendrix, Smokey Robinson i Ray Charles. Patti LaBelle wspomina po latach, że w tamtym okresie za kulisami panowała „ostra konkurencja i prawdziwie rodzinna atmosfera”. W dokumencie zobaczymy wielu znanych komików, w tym Reda Foxxa, Dicka Gregory’ego, Richarda Pryora, Moms Mabley i aktora Jamiego Foxxa, którzy na początku swojej kariery „żartowali na temat swojego trudnego położenia”. Artystą i żywym symbolem teatru Apollo był James Brown, którego płyta z 1963 roku zatytułowana Live at the Apollo i utwór Say It Loud – I’m Black and I’m Proud stał się manifestem ruchu Black Pride. Całkiem niedawno na scenie teatru pojawił się też Barack Obama, pierwszy prezydent, który przemawiał z niej do widowni. Kiedy premiera filmu?

Teatr Apollo – kiedy premiera filmu dokumentalnego o kultowym teatrze na Manhattanie? Reżyserem dokumentu Teatr Apollo jest Roger Ross Williams (Music By Prudence, Life Animated), który pełnił także rolę producenta wykonawczego. Pozostałymi producentami wykonawczymi są Lisa Cortes, Jeanne Elfant Festa, Cassidy Hartmann. Film został wyprodukowany dla HBO przez spółki Impact Partners, The Apollo Theater Foundation i White Horse Pictures, w imieniu których obowiązki producentów wykonawczych pełnili m.in. Nigel Sinclair, Nicholas Ferrall i Julie Goldman.

Teatr Apollo – historia kultowego teatru

Dokument Teatr Apollo (The Apollo) w reżyserii zdobywcy Oscara i nagrody Emmy Rogera Rossa Williamsa jest zapisem niezwykle barwnej 85-letniej historii i współczesnych dokonań słynnego nowojorskiego teatru Apollo. Placówka, która była początkowo przystanią dla zmarginalizowanych artystów, stała się z czasem prawdziwą instytucją i symbolem emancypacji czarnoskórych twórców. W swoim dokumencie Williams analizuje nie tylko problemy wpisane w życie Afro-Amerykańskiej społeczności, ale także rolę, jaką sztuka odgrywa w ich walce o większe prawa i wkład teatru Apollo w kulturową dyskusję. 

W dokumencie zobaczymy archiwalne nagrania występów muzycznych, kabaretowych i tanecznych, zarejestrowane za kulisami rozmowy z kierownictwem teatru oraz wywiady z tak znanymi artystami, jak Angela Bassett, Common, Jamie Foxx, Dough E. Fresh, Savion Glover, Patti LaBelle, Paul McCartney, Smokey Robinson czy Pharrell Williams. Twórcy filmu przedstawiają historię Apollo Theatre w kontekście aktualnych relacji rasowych w Ameryce, czyli tematu, który był głównym motywem multimedialnej adaptacji głośnej powieści Ta-Nehisi Coatesa „Between the World and Me” wystawionej na scenie głównej teatru.

Aby opowiedzieć barwną historię teatru, Williams zaprosił przed kamerę wielu gości - członków społeczności z Harlemu, wiernych widzów, takich jak Eva Isaac i szarą eminencję teatru, czyli historyka i przewodnika Billy’ego Mitchella, który pracuje w nim od przeszło 50 lat i zdobył nawet przydomek „Pan Apollo”. W dokumencie usłyszymy komentarze wielu znanych dziennikarzy, historyków i wybitnych osobowości naszych czasów, w tym dziennikarza Herba Boyda, pisarza Ta-Nehisi Coatesa, historyczki kultury Farah Griffin, prezeski i dyrektorki zarządzającej Apollo Theater Jonelle Procope, producentki wykonawczej Apollo Theater Kamilah Forbes, przewodniczącego rady nadzorczej teatru Apollo Richarda Parsonsa, byłego właściciela Bobby’ego Schiffmana i byłego kongresmana Charlesa Rangela.

Teatr Apollo - kiedy premiera?

Film dokumentalny HBO Teatr Apollo (The Apollo) dostępny jest w HBO GO od 7 listopada. Emisja na antenie HBO zaplanowana została na 5 grudnia na godz. 21:50.

NAJNOWSZE