Święty odcinki 1, 2, 3, 4 streszczenia - co wydarzy się w nowym serialu TV4?

2020-02-13 13:35
Święty w TV4
Autor: Materiały prasowe TV4 Święty w TV4

Nowy serial komediowy, „Święty” – z Mariuszem Węgłowskim i Michałem Milowiczem – już od 2 marca będzie można oglądać w Czwórce. To komedia obyczajowa, w której typowe i nietypowe sceny z życia małej społeczności, lokalne intrygi i kryminalne zagadki oraz osobiste perypetie bohaterów połączone są z dużą dawką humoru i zwrotów akcji. Głównym bohaterem serialu jest ulubiona postać widzów hitu „Policjantki i Policjanci”, legenda wrocławskiej policji – Mikołaj Białach (Mariusz Węgłowski), tym razem w roli sołtysa i niezłomnego szeryfa zarazem, którego antagonistą jest wpływowy i budzący ogólny postrach biznesmen, Kordas (Michał Milowicz). „Święty” emitowany będzie w Czwórce cztery razy w tygodniu od poniedziałku do czwartku o godz. 20, bezpośrednio po „Policjantkach i Policjantach”.

Rzecz dzieje się w niewielkim podwrocławskim Uroczysku, gdzie mieści się „Święty Mikołaj” - bar Mikołaja Białacha (Mariusz Węgłowski). Choć Białach zrzucił mundur i zajął się prowadzeniem lokalu, nadal nie potrafi przejść obojętnie, kiedy ktoś potrzebuje pomocy, a jego policyjny instynkt wciąż daje o sobie znać i nigdy nie zawodzi. Namówiony przez swoich pracowników, niezadowolonych z tego co dzieje się w ich rodzinnej wsi, Białach zostaje sołtysem Uroczyska. W końcu kto jak nie Mikołaj – „patron od spraw beznadziejnych” – będzie umiał przełamać panujący tu marazm i strach, by zaprowadzić wreszcie porządek?

Wobec kompletnej indolencji miejscowego komisariatu Białach stanie się prawdziwym szeryfem Uroczyska, gdzie zmierzyć się będzie musiał z niejednym wyzwaniem i niejednym przeciwnikiem, w tym najważniejszą osobą w okolicy - właścicielem miejscowej przetwórni wędlin, Krzysztofem Kordasem (Michał Milowicz).
W Uroczysku nic nie dzieje się bez wiedzy i przyzwolenia Kordasa i nikt nie ma odwagi z nim zadrzeć, zwłaszcza odkąd ostatni sołtys zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Chodzą słuchy, że to właśnie Kordas stoi za jego zaginięciem i choć nic mu nie udowodniono, budzi powszechny strach.
Jest tylko jedna osoba, przy której trzęsący okolicą biznesmen mięknie jak wosk – to jego 19-letnia córka Luisa (Klaudia Sokołowska), rozpuszczona i bardzo rozrywkowa dziewczyna, przyzwyczajona do tego, że wszyscy spełniają jej zachcianki i wszystko uchodzi jej na sucho.

Niezależny i nie dający się zastraszyć Białach szybko staje się wrogiem przywykłego do posłuchu i specjalnego traktowania Kordasa, ale jednocześnie zyskuje sobie grono oddanych sprzymierzeńców, którzy wraz z nim angażują się w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności i spraw kryminalnych.
Jest wśród nich ksiądz Wincenty Wojtala (Sasza Reznikow) – sympatyczny, dobroduszny i wesoły duszpasterz, który ma brata policjanta pracującego w wydziale kryminalnym we Wrocławiu i… słabość do detektywistycznych zagadek oraz naleweczki pitej dla zdrowotności i lokalnego specjału, jakim jest „kiełbasa od Kordasa”.

Prawą ręką księdza jest jego surowa, poważna i „świętsza od papieża” Gosposia (Jolanta Niedźwiecka), która wiecznie strofuje księdza, jej zdaniem „za mało pobożnego". Obiektem jej krytyki często jest też Organista ( Mariusz Gagatek) - kuzyn księdza Wincentego i człowiek wielu talentów, który gra, pisze i maluje - z różnym skutkiem…

Mikołaj zaprzyjaźnia się także z posterunkową Magdą (Elżbieta Trzaskoś). Jest dla niej prawdziwym wzorem i autorytetem, w przeciwieństwie do jej szefa Sierżanta Żbikowskiego (Wojciech Dąbrowski), który jako stróż prawa nie może się wykazać większymi sukcesami - przez co gotów jest przypisywać sobie cudze - i żywi niechęć do wszystkich, którzy mogliby go przyćmić.
Białach jednak nie dba o splendory i wraz z posterunkową Magdą, Księdzem Wincentym i Gospodynią nie raz wyręczy Sierżanta Żbikowskiego, rozwiązując zagadki kryminalne Uroczyska, mimo, że jako sołtys nie będzie narzekać na brak zadań, a przy tym nadal prowadzić będzie swój bar wraz z najbliższymi współpracownikami: kelnerką - Czarną (Pamela Płachtij) i kucharzem - Michałem ( Mariusz Dzyruk).

Święty odcinek 1 streszczenie

Białach, już jako nowy sołtys Uroczyska, otrzymuje od Czarnej powitalny prezent, który wprawia go w konsternację. Mikołaj poznaje również lokalnych stróżów prawa - sierżanta Żbikowskiego oraz posterunkową Magdę.
Na parafii w Uroczysku gospodyni Jolanta - zaniepokojona dziwnym zachowaniem księdza - prosi policję o pomoc. Do próby rozwikłania zagadki dołącza sołtys. Podczas śledztwa w kościele wychodzi na jaw przyczyna nietypowych objawów proboszcza.
Pracownicy baru Białacha również borykają się z problemami. Michał nie jest zachwycony zbliżającymi się odwiedzinami swojego brata, Tomka. Czarna dowiaduje się że jej matka, która wyjechała za pracą do Włoch, została okradziona.

Święty odcinek 2 streszczenie

Na plebanię przychodzi skruszony Oskar. Magda prosi Białacha o pomoc w sprawie ministranta i jego ojca, przesłuchiwanych przez sierżanta Żbikowskiego. Białach wraz z księdzem postanawiają sprawdzić co kryje wnętrze stodoły rodziny Oskara.
Czarna proponuje zorganizowanie imprezy, na której nowy sołtys mógłby bliżej poznać mieszkańców Uroczyska oraz ich problemy. A tych okazuje się być w Uroczysku wyjątkowo dużo…
Brat Michała, Tomek, popisuje się przed rodziną i chce rozmawiać z ojcem na osobności. Czarna postanawia znaleźć dodatkową pracę, żeby zdobyć pieniądze dla matki na jej powrót do Polski. Zatrudnia się u Kordasa do sprzątania jego rezydencji.

Święty odcinek 3 streszczenie

Żbikowski przesłuchuje ojca Oskara na okoliczność odkrycia nielegalnej plantacji marihuany. Posterunkowa Magda wątpi w winę ojca ministranta i prosi Białacha o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy.
W barze zaginął zeszyt sołtysa z uwagami i prośbami mieszkańców. Ksiądz postanawia spisać swój własny notes z charakterystykami mieszkańców Uroczyska.
Czarna, rozpoczyna pracę u Kordasa, a ten postanawia mieć nowego sołtysa na oku.
Rodzice Michała świętują odwiedziny Tomka i radosną nowinę o ciąży Niny.
W nocy na plebanii zjawiają się niespodziewani goście.

Święty odcinek 4 streszczenie

Czarna dowiaduje się, że jej matka na razie nie wraca do Polski. Dziewczyna kontynuuje pracę u Kordasa, a jego córka, Luiza, daje się jej poznać od jak najgorszej strony.
Matka Oskara zwierza się księdzu z problemów. Sołtys postanawia sposobem pokonać zbirów gnębiących rodzinę kobiety. Dzięki akcji Białacha, sierżant Żbikowski aresztuje jednego z bandytów i informuje o tym media, przypisując sobie wszystkie zasługi.
Kordas jest niezadowolony z faktu, że w Uroczysku ktoś bez jego wiedzy prowadził interesy.

NAJNOWSZE