Stulecie Winnych 4 sezon odc. 40. Mania (Magdalena Walach), Ania (Urszula Grabowska), Kasia (Weronika Humaj), Basia (Kamila Bujalska)

i

Autor: vod.tvp.pl Stulecie Winnych 4 sezon odc. 40. Mania (Magdalena Walach), Ania (Urszula Grabowska), Kasia (Weronika Humaj), Basia (Kamila Bujalska)

Stulecie Winnych: czy serial oparty jest na faktach?

2022-03-04 17:24

"Stulecie Winnych" to jeden z najpopularniejszych polskich seriali ostatnich lat. Czy kostiumowa produkcja od TVP oparta została na faktach? Jak zgodna jest z historią? Wyjaśniamy.

"Stulecie Winnych" powraca z nowymi odcinkami. Już w tę niedzielę na antenie TVP1 zadebiutuje pierwszy odcinek 4. sezonu. Wielu fanów z pewnością zastanawia się, czy "Stulecie Winnych" to serial historyczny, oparty na faktach. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Zobacz także: "Stulecie Winnych sezon 4" - w jakich latach się dzieje? Streszczenie nowego sezonu

Stulecie Winnych: czy serial oparty jest na faktach?

"Stulecie Winnych" jest ekranizacją zapoczątkowanej w 2015 roku trzytomowej sagi autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Całość przybliża nam losy tytułowej wielopokoleniowej rodziny, na tle najważniejszych wydarzeń XX wieku.

"Stulecie Winnych" nie bez powodu określane jest mianem serialu kostiumowego, nie historycznego. Choć najważniejsze wydarzenia, jak wybuch II Wojny Światowej czy stan wojenny, odwzorowane zostały zgodnie z realiami historycznymi, perypetie familii Winnych są fikcją.

Całość nie jest zatem oparta na faktach, a luźno nimi inspirowana. Niektóre wydarzenia faktycznie miały miejsce, jednak nie w dokładnie taki sposób, w jaki ma to miejsce w serialu.

Zobacz także: Nie tylko "Stulecie Winnych": oto 5 najlepszych polskich seriali kostiumowych

Stulecie Winnych - gdzie i kiedy oglądać?

Już w najbliższą niedzielę, 6 marca 2022 roku, ruszy 4. sezon "Stulecia Winnych". Nowe odcinki pojawiać się będą co tydzień, o godzinie 20:15, na antenie TVP1. Wszystkie epizody dostępne będą również online, w bibliotece platformy Vod.tvp.pl.

Zobacz także: "Stulecie Winnych 4" - ile odcinków liczy sezon? Kiedy ukaże się ostatni?

Sonda
Oglądasz Stulecie Winnych?
Stulecie Winnych. Tak kręcono 4 sezon! Zdradzamy wszystkie tajemnice z planu