Reality show, które zmieniły polską telewizję. Pamiętacie wszystkie?

i

Autor: Autor: PIOTR FOTEK/REPORTER, Materiały Prasowe Reality show, które zmieniły polską telewizję. Pamiętacie wszystkie?

Reality show, które zmieniły polską telewizję. Pamiętacie wszystkie?

2019-02-20 15:07

Te programy mocno namieszały w polskiej popkulturze. O Barze czy Big Brotherze swego czasu mówiła cała Polska, a kiedy nowe odcinki pojawiały się w telewizji, losy uczestników z wypiekami na twarzy śledzili wszyscy. Pamiętacie polskie reality show, które zmieniły oblicze rodzimej telewizji?

Polskie reality show kilkanaście lat temu wyglądały nieco inaczej niż programy, które obecnie znajdują się w ramówkach naszych stacji telewizyjnych. Jak wyglądały początki tego typu programów? Co ciekawe, choć pewnie niewiele osób o tym pamięta, Big Brother wcale nie był prekursorem, jeśli chodzi o polskie reality show. 

Big Brother 2019 - kiedy i gdzie oglądać 6. edycję reality show?

Agent (2000-2002)

To właśnie Agent był pierwszym polskim programem reality show. Zanim doczekaliśmy się współczesnej wersji Agent-Gwiazdy, lata temu, jeszcze przed Big Brotherem, TVN wyemitował dwie 'zwykłe' edycje Agenta, do których uczestnicy zgłaszali się przez casting. Prowadzącym program był wówczas Marcin Meller, a drugą edycję wygrał Bartosz Arłukowicz.

Big Brother (2001-)

Jak na razie żaden program nie namieszał w polskiej telewizji w takim stopniu, jak Big Brother. Uczestnicy programu, którzy byli 'zwykłymi' ludźmi, błyskawicznie stali się celebrytami, a wielu z nich kontynuowało swoją karierę medialną m.in. jako prowadzący teleturniejów czy programów TVN. Z czasem format zaczął jednak nudzić się widzom, a oglądalności nie poprawiło nawet zaproszenie do domu Wielkiego Brata znanych osób. Czy zaplanowana na 2019 rok kolejna edycja show ma szansę stać się hitem? Dowiemy się już wiosną.

Oglądałeś Big Brothera? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Kto to jest?
Piotr Gulczyński

Dwa światy (2001)

Ten program, który emitowany był równolegle z pierwszą edycją Big Brothera, również zapisał się na kartach historii telewizji. Był to bowiem pierwszy reality show polskiej produkcji. Zasady Dwóch światów były jednak dość skomplikowane. W jednym tygodniu uczestnicy mieszkali w luksusowym domu, w kolejnym przenosili się do chatki, w której sami musieli zadbać o posiłki i spali na sianie. O tym, gdzie mieszka który z uczestników, decydowało głosowane telewidzów. Mimo wysokiej oglądalności program zakończył się po jednej edycji. Co ciekawe, w Dwóch światach brał udział Wojciech Łuszczykiewicz, wokalista zespołu Video.

Bar (2002-2006)

Zadaniem uczestników tego programu była praca w barze, a dodatkowo byli oni rozliczani z utargu. O tym, kto odpada z programu, decydowało głosowanie uczestników oraz telewidzów. Podczas pierwszej edycji doszło do precedensu na skalę światową - dwoje uczestników zdecydowało się na ślub. Z kolei w drugiej jedną z uczestniczek była 18-letnia wówczas Doda. Program doczekał się łącznie 6 edycji, a w 5 brali udział także celebryci.

Kawaler do wzięcia (2003)

Ten emitowany na TVN-ie program wzbudził spore kontrowersje. O względy tytułowego kawalera walczyło 25 dziewczyn. Mężczyzna poznawał uczestniczki, umawiał się z nimi na randki, a podczas tzw. Ceremonii Róż, decydował o tym, które z nich mają nadal szansę podbić jego serce, a które wracają do domu. Niestety, związek z dziewczyną, która wygrała program, nie przetrwał próby czasu, a wielu widzów miało podejrzenia, że Kawaler do wzięcia był od początku do końca ustawiony.

Najdłużej emitowane polskie seriale to... Galeria

Jestem jaki jestem (2003-2004)

W tym czasie zespół Ich Troje był u szczytu popularności, a media rozpisywały się o małżeństwie Michała i Marty Wiśniewskich. Aby pokazać widzom swoje codzienne życie, rodzina Wiśniewskich przeprowadziła się do naszpikowanego kamerami domu. Operator towarzyszył im także podczas zwykłych codziennych czynności. TVN emitował również odcinki na żywo, w których Michał Wiśniewski spotykał się m.in. z zaproszonymi gośćmi.