Polowanie na ćmy odc. 1, 2: STRESZCZENIE. Yvette trafia do burdelu i zostaje… szpiegiem?

i

Autor: materiały prasowe TVP Polowanie na ćmy odc. 1, 2: STRESZCZENIE. Yvette trafia do burdelu i zostaje… szpiegiem?

Streszczenia seriali

Polowanie na ćmy odc. 1, 2: Yvette trafia do burdelu i zostaje… szpiegiem?

2023-03-17 23:21

„Polowanie na ćmy” to nowy historyczny serial emitowany przez Telewizję Polską, którego scenariusz powstał na podstawie głośnej powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905”, ukazującej historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami. Co wydarzy się w pierwszych odcinkach?

Bohaterkami tej opowieści są trzy niezwykłe kobiety, które w obliczu rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie. Yvette to dziewczyna zaangażowana w działalność niepodległościową, która po aresztowaniu zostaje wykupiona z rąk carskiej policji przez sutenera handlującego żywym towarem; Franciszka Szlimakowska jest właścicielką luksusowego warszawskiego domu publicznego, zaś Nastazja Jurina to Rosjanka z Petersburga zagubiona w Warszawie i w małżeństwie, które zostało zaaranżowane przez jej wpływowego ojca po skandalu obyczajowym.

W pierwszych dwóch odcinkach „Polowania na ćmy” będziemy świadkami tego, jak losy trzech wspomnianych kobiet krzyżują się ze sobą. Usiądźcie lepiej wygodnie, bo czeka nas sporo akcji!

Polowanie na ćmy odc. 1 – STRESZCZENIE

Streszczenie 1. odcinka serialu „Polowanie na ćmy” prezentuje się następująco: Warszawa, maj 1905 roku. Z więzienia zostaje niespodziewanie wypuszczona młoda dziewczyna uwikłana w działalność niepodległościową. Okazuje się, że została wykupiona przez Czarnego, sutenera handlującego żywym towarem. Ma zostać wysłana do Argentyny. Ze względu na urodę dziewczyny Czarnemu bardziej opłaca się wstawić ją na procent do najbardziej luksusowego warszawskiego domu publicznego Franciszki Szlimakowskiej. Tego samego dnia nieopodal przybytku Szlimakowskiej wybucha bomba zdetonowana przez PPS. To kolejna eksplozja skierowana przeciw Rosjanom. Szlimakowska ujęta urodą i ogładą dziewczyny, przyjmuje ją do pracy w swoim przybytku i nadaje jej imię Yvette. Yvette nie mając się gdzie podziać, szuka noclegu u Szczerba, działacza niepodległościowego, przyjaciela jej narzeczonego, Józefa, którego nie widziała od czasu jej aresztowania. Yvette postanawia zarobić pieniądze, by odnaleźć narzeczonego. Tymczasem u Szczerba poznaje Marcela, kuriera PPS, który przekazywał bombę i został ranny podczas eksplozji. Na te same wydarzenia z innej perspektywy patrzy Nastazja Jurina, Rosjanka z Petersburga, żona policjanta, zagubiona w obcej jej Warszawie i w małżeństwie zaaranżowanym po skandalu obyczajowym. Cerkiew jest jej jedynym miejscem ucieczki od męża, który od dawna bez rezultatu marzy o awansie i potomku. Szef warszawskiej Ochrany, Margrafski obarcza Jurina (męża Nastazji) winą za kolejną eksplozję bomby w jego rewirze, co znów przekreśla jego szanse na awans. Przypadkowe spotkanie Szlimakowskiej z Juriną w sklepie z sukniami to początek niejednoznacznej znajomości Polki z Rosjanką. Szlimakowska marzy o sprzedaży burdelu i wyjeździe na zawsze z Warszawy do Biarritz, ale sprawa jest trudna, bo lokal należy do jej męża, który porzucił Franciszkę wiele lat temu. Kobieta spotyka się z mecenasem Piotrowskim reprezentującym kupca, gotowego kupić przybytek Szlimakowskiej mimo skomplikowanego stanu prawnego. Na drodze Szlimakowskiej staje Wiktor Grun z jednej strony referent w carskiej policji, z drugiej mafioso ściągający haracze. Marzy mu się kariera w Ochranie, a jednocześnie z Czarnym zajmuje się handlem kobietami.

Polowanie na ćmy odc. 1 – kiedy premiera?

Emisja 1. Odcinka „Polowania na ćmy” odbędzie się w niedzielę 19 marca, o godzinie 20:20, na antenie TVP1. Serial dostępny jest też w serwisie TVP VOD.

Polowanie na ćmy odc. 2 – STRESZCZENIE

Streszczenie 2. odcinka serialu „Polowanie na ćmy” prezentuje się następująco: Yvette zdobywa pierwsze doświadczenia w domu publicznym. Wierzy, że zarobi pieniądze, by odnaleźć Józefa. Jurina kolejny raz zderza się z rzeczywistością: jej mąż wraca z pracy w podłym nastroju. Z powodu zamachu Jurin boi się o posadę. Złość wyładowuje na żonie, gwałcąc ją. Dla Nastazji to nic nowego. Tak wygląda jej życie. Szlimakowska zaczyna szykować się na wielką zmianę. Wierzy, że już wkrótce uda jej się wyjechać z Warszawy do Biarritz. Tymczasem ludzie Gruna na jego polecenie mordują mecenasa Piotrowskiego, który zajmował się sprzedażą kamienicy i domu publicznego Szlimakowskiej. Do przyznania się do winy zmuszają bezdomnego Żyda. Szlimakowska traci szanse na sprzedaż, a wie, że nie będzie jej łatwo znaleźć innego kupca. Yvette podczas demonstracji niepodległościowej widzi, jak w tłumie zostaje porwana dziewczyna. Koleżanki z burdelu mówią, że w Warszawie często dziewczęta znikają. Yvette łączy porwanie z tym, co miało ją spotkać: podejrzewa, że może dziewczyny są porywane na sprzedaż do zagranicznych burdeli. Nikt jednak nie traktuje jej słów serio. Jurin zabiera Jurinę na kwestę do Domu Rosyjskiego, chce się pokazać z żoną w towarzystwie. Szuka każdej okazji, by przyspieszyć swój awans. Na balu Anastazja bardzo ciężko znosi przytyki innych kobiet i aluzje do skandalu obyczajowego, który był jej udziałem. Ucieka z balu, przez co znów zawodzi męża. Yvette przyznaje się Szczerbowi, gdzie pracuje i że obsługuje przede wszystkim Rosjan. W zamian za mieszkanie obiecuje przynosić informacje, które uda jej się wyciągnąć od rosyjskich oficerów. Dzięki jej działaniom udaje się ustalić, który z więźniów dał się złamać i które z kontaktów i komórek PPS są zagrożone. Szef Ochrany, Margrafski, wzywa do siebie Gruna. Potrzeba mu człowieka o tak złej sławie jak Grun, który ma dojścia we wszystkich sferach miasta. Czując, że Rosjanom coraz trudniej utrzymać rygor, chce zasiać w Warszawie chaos, po to, by zyskać na czasie, nim nie zostaną sprowadzone większe siły. A przede wszystkim skierować nienawiść tłumu w stronę inną niż carska władza. Zadaniem Gruna ma być znalezienie Polakom nowego wroga.

Polowanie na ćmy odc. 2 – kiedy premiera?

Emisja 2. Odcinka „Polowania na ćmy” odbędzie się w niedzielę 26 marca, o godzinie 20:20, na antenie TVP1. Serial dostępny jest też w serwisie TVP VOD.

OSCARY 2023 to chyba jakiś żart! Co się wydarzyło na gali filmowej? | To Się Kręci #11

Polowanie na ćmy – o czym opowiada serial i kto znalazł się w obsadzie?

Wybuch bomby przenoszonej przez młodego rewolucjonistę rozpoczyna opowieść o wydarzeniach, które wstrząsnęły życiem Warszawy w 1905 roku. Rosyjskie represje coraz bardziej skłaniają Polaków do zrywu niepodległościowego. Sytuacja jest tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym. Pomaga mu w tym referent carskiej policji, Wiktor Grun (Przemysław Stippa), którego intrygi przyczyniają się do wzbudzenia nienawiści mieszkańców miasta do domów publicznych i ich bywalców.

W rolach głównych wystąpili Sonia Mietielica, Monika Krzywkowska, Daria Polunina, Przemysław Stippa oraz Piotr Nerlewski. Całość liczy łącznie siedem odcinków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE