Oscary 2023

i

Autor: Rex Features/East News Oscary 2023 - polski film z szansą na nominację!

Oscary 2023 - polski film wśród faworytów do statuetki. Eksperci są niemal pewni nominacji!

2022-10-12 13:23

Oscary 2023 dopiero za kilka miesięcy, ale już rozpoczęły się spekulacje na temat nominowanych filmów i gwiazd. Koniec roku zawsze rozpoczyna sezon nagród, a jego zwieńczeniem są nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Okazuje się, że bardzo duże szanse na wyróżnienie ma w tym roku film z Polski. O jaki tytuł chodzi?

Oscary 2023 zostaną rozdane 12 marca w Los Angeles. To wciąż odległa data, ale o nagrodach mówi się już teraz. Media zajmujące się tematyką filmową rozpoczęły publikowanie pierwszych przewidywań dotyczących nominacji. Już teraz mówi się o niemal pewnych wyróżnieniach dla takich tytułów jak Wszystko wszędzie naraz, Babylon, Fabelmanowie, Women Talking, Top Gun: Maverick i Avatar 2. W kategoriach aktorskich na nominacje mogą liczyć Cate Blanchett, Michelle Yeoh, Hugh Jackman, Viola Davis, Colin Farrell, Michelle Williams, Austin Butler czy Claire Foy. Mówi się, że w kategorii muzycznej ponownie triumfować będzie Lady Gaga. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszy się zawsze kategoria Najlepszy film zagraniczny. W 2014 roku Polska wygrała po raz pierwszy za produkcję Ida. Nominowane były też Katyń, W ciemności, Zimna wojna, Boże ciało i inne. Okazuje się, że w 2023 możemy liczyć na kolejne wyróżnienie!

ZOBACZ TAKŻE: Oscary 2022 - wyniki. Pełna lista zwycięzców

Filmy akcji - TOP 10 filmów trzymających w napięciu

Oscary 2023 - nominacje dla polskiego filmu?

W 2023 roku polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy film zagraniczny będzie produkcja IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Według zagranicznych mediów, film jest jednym z głównych kandydatów do zdobycia wyróżnienia. Nominację dla IO typują między innymi Variety, GoldDerby i IndieWire, które wielokrotnie celnie przewidywały decyzje Amerykańskiej Akademii Filmowej. IO ma już na koncie duży międzynarodowy sukces: nagrodę jury na festiwalu w Cannes. Czy faktycznie dostanie nominację do Oscara? Dowiemy na początku 2023 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Film „IO” Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara!

IO - o czym jest film?

Tytułowym bohaterem obrazu jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE