Oscary 2020 - polski kandydat. Który film ma szansę walczyć o statuetkę?

2019-12-17 10:25 aw
Oscar
Autor: VALERIE MACON/AFP/East News

Wyścig po najważniejszą nagrodę filmową co roku rozpoczyna się już jesienią. Polsce Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego udało się zdobyć tylko raz - w 2015 roku nagrodzony został film Ida Pawła Pawlikowskiego. Reżyser był o włos od kolejnej statuetki także w 2019 roku, jednak przegrał z meksykańskim filmem Roma Alfonso Cuarona. Czy w tym roku polski film będzie miał szansę na Oscara?

Oscary 2020 - polski kandydat. Który film będzie mógł walczyć o nominację do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego? Wybór polskiego kandydata to dopiero początek drogi po upragnioną statuetkę. 13 września miała miejsce konferencja w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, podczas której polska komisja oscarowa przedstawiła swoją decyzję. 

Oscary 2020 - polski kandydat

Polska komisja na tegorocznego kandydata do Oscara wybrała film Boże Ciało Jana Komasy, który miał swoją premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Boże Ciało to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. 

Oscary 2020 - nominacje. Kiedy je poznamy?

Teraz wszystko w rękach Akademii Filmowej, która podejmie decyzję, czy polski kandydat otrzyma nominację. Ich ogłoszenie nastąpi dopiero 13 stycznia 2020 roku. 92. gala wręczenia Oscarów odbędzie się natomiast 9 lutego. Boże Ciało coraz bardziej zbliża się do otrzymania upragnionej statuetki - film trafił na shortlistę nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego!

NAJNOWSZE