Oscary 2020 - nominacje, przewidywania, faworyci. Kto ma szansę na Nagrodę Akademii Filmowej?

2020-01-06 13:46 aw
Oscar
Autor: ROBYN BECK/AFP/EAST NEWS

Mimo że Oscary za 2019 rok zostaną przyznane dopiero na początku 2020, wyścig po statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej rozpoczyna się już wiele miesięcy wcześniej. Najlepszym wyznacznikiem, dzięki któremu można przewidzieć oscarowe nominacje, są oczywiście inne rozdania nagród (przede wszystkim Złotych Globów), ale krytycy są w stanie skutecznie przewidzieć je właściwie już od połowy roku.

Oscary 2020 - nominacje, przewidywania, faworyci. Znamy już pierwsze filmy, które mają największą szansę na statuetkę w tym roku! Rok temu, podczas 91. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę za najlepszy film otrzymał Green Book. Niestety, obsypana nagrodami Zimna wojna przegrała walkę o statuetkę z meksykańską Romą. Jakie filmy są oscarowymi faworytami w tym roku?

Oscary 2020 - nominacje, kandydaci, faworyci

Największe emocje wzbudza oczywiście statuetka dla najlepszego filmu, i to właśnie w tej kategorii jest najwięcej przewidywań. Zdaniem krytyków szanse na nominację do Oscara w tym roku mają m.in.:

  • Pewnego razu w Hollywood,
  • 1917,
  • Ad Astra,
  • Małe kobietki, 
  • A Beautiful Day in the Neighborhood,
  • The Farewell,
  • Joker,
  • a także Irishman, czyli kolejny film dystrybuowany przez Netflix.

Mocnymi kandydatami do Oscara dla najlepszego aktora są Leonardo DiCaprio (Pewnego razu w Hollywood), Antonio Banderas (Ból i blask), Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood), Adam Driver (Historia małżeńska). Wśród aktorek wymienia się przed wszystkim Meryl Streep (The Laundromat), Margot Robbie (Pewnego razu w Hollywood), a także Renee Zellweger (Judy).

Dużą szansę na Oscara ma w tym roku także polski operator Paweł Pogorzelski, autor zdjęć do filmu Ariego Astera Midsommar. W biały dzień. Uwagę Akademii Filmowej z pewnością przyciągnie również koreański film Pasożyt, laureat tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. Niewykluczone także, że ponownie będziemy świętować nagrodzenie Oscarem polskiego filmu - Boże Ciało Jana Komasy znalazło się na shortliście do nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego! Pełną listę nominacji poznamy 13 stycznia 2020.

NAJNOWSZE