Oldboy

i

Autor: Courtesy Everett Collection/East News

CZY TO SIĘ UDA?

Kultowy "Oldboy" powraca! Koreański hit doczeka się zupełnie nowej wersji

2024-04-18 12:44

Koreański thriller z 2003 roku powróci na ekrany. "Oldboy" odbił się swego czasu szerokim echem, a dzisiaj produkcja ma już właściwie status kultowej. Teraz jednak dostaniemy coś zupełnie nowego, bo rozpoczęły się pracę nad... serialową wersją tej historii! To jednak nie wszystko.

"Oldboy" to historia przeciętnego człowieka, ojca i męża, który nie wiedzieć czemu został uwięziony na 15 lat przez tajemniczego porywacza. Koreański tytuł odniósł sukces nie tylko w swoim kraju, ale również na całym świecie. Został wyróżniony także na festiwalu w Cannes, gdzie zebrał pochwały od samego Quentina Tarantino. Ba! Produkcja doczekała się nawet bollywoodzkiego remake'u. Teraz ponownie zobaczymy tę historię na ekranie, ale... w zupełnie innym wydaniu.

TOP10 najlepszych koreańskich filmów i seriali | To Się Kręci #25

"Oldboy" będzie serialem! Za kamerą stanie twórca oryginału?

Przypomnijmy, że oryginał powstał w 2003 roku i wyreżyserował go wtedy Park Chan-wook. Teraz ten sam twórca nawiązał współpracę ze słynną wytwórnią Lionsgate, by wspólnie z nią zrealizować serialową wersję "Oldboya". Co warto zaznaczyć, nadchodzący tytuł będzie serialem anglojęzycznym. Fani wierzą, że tym razem nie będzie to poziom amerykańskiego remake'u z 2013 roku, za którym stanął wtedy Spike Lee. Twórcy obiecują, że nowy projekt zbliży się jakością do kultowego filmu i nie zabraknie bezkompromisowej formy, dosadnej treści, efektownych scen walk i tej uwielbianej przez widzów surowości. Jeżeli słowa okażą się prorocze i faktycznie tak się stanie, to wielki szacunek, bo zadanie na pewno nie należy do najłatwiejszych, a poprzeczka jest zawieszona naprawdę bardzo wysoko.

"Oldboy" - o czym jest?

Pewnego dnia w 1988 roku Oh Dae-su prowadzący zwyczajne życie z żoną i malutką córeczką zostaje porwany i uwięziony. W celi, w której się znajduje jego jedynym łącznikiem ze światem jest telewizor. To właśnie z telewizji dowiaduje się, że jego żona została brutalnie zamordowana, a on sam jest głównym podejrzanym. Z biegiem czasu zaczyna spisywać wszystkie swoje czyny, które mogły skrzywdzić innych ludzi: "Zraniłem tyle osób... Jestem pewien, że jedną z nich jest człowiek, który mnie uwięził i zamordował moją żonę...". Od tej pory zaczyna przyzwyczajać się do ciemności panującej w celi, ćwiczy ciało i umysł. Obiecuje sobie zemstę na tym, kto zniszczył jego szczęśliwe życie. Gniew pozwala mu przetrwać każdy kolejny dzień. Pewnego dnia 15 lat później, w 2003 roku, budzi się na wolności. Ale to nie koniec jego udręki. Od przypadkowo spotkanego mężczyzny dostaje portfel pełen pieniędzy i telefon komórkowy. Wkrótce dzwoni do niego człowiek podający się za tego, który trzymał go w zamknięciu. Proponuje mu grę: Dae-su ma 5 dni na odkrycie, kto i dlaczego zamienił jego życie w koszmar.