Jerzy Trela

i

Autor: Bartosz KRUPA/East News

Jerzy Trela- życie, twórczość, wspomnienia

2022-05-31 12:44

Jerzy Trela to jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów w Polsce. Jest ikoną pod względem sztuki. Jego twórczość poznało wiele pokoleń, został zapamiętany jako świetny artysta, ale przede wszystkim dobry, skromny człowiek. O Jego twórczości i życiu prywatnym możecie przeczytać już w tym artykule.

Wielu aktorów przyznaje, iż był on dla nich ikoną i wzorem do naśladowania. Zbudował wielką historię dla Polskiej sztuki i kultury. Zagranie z nim było dla wielu zaszczytem i świetną lekcją. Pozostawił niejedną pustkę w sercu.

Trela to zjawisko. W moim przekonaniu jest to człowiek dotknięty palcem bożym, nieświadomy wartości swego talentu. Korzysta z niego podobnie jak Aztekowie, którzy złota używali do wyrobu najprostszych narzędzi. Jest szalenie skromny i pokorny. Jurek to zwyczajność przy nadzwyczajności – przed laty na wernisażu powiedział Jerzy Bińczycki.

Jerzy Trela życiorys

Urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach. W młodych latach mieszkał także we Wrocławiu i w domu dziecka w Krzeszowicach. Jego ojciec zmarł, gdy młody Jerzy miał zaledwie 9 lat. Mama nie była przychylna wiedząc, że jej syn marzy, aby być aktorem. Nie uważała tego za poważny i pewny zawód. Mimo to w 1969 roku Jerzy ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Bardzo silnie związany był z tym miastem, występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości. W latach 1984 –1990 był rektorem krakowskiej PWST, następnie stał się profesorem tej uczelni. Rada Miasta Krakowa 11 maja 2022 roku nadał mu tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Długi czas, bo ponad 20 lat zmagał się z chorobą nowotworową. Pod koniec 2021 roku stan zdrowia Jerzego Treli bardzo się pogorszył. Aktor zmarł 15 maja 2022 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu w Leńczach.

ZOBACZ TAKŻE: Aktorzy, którzy odeszli za wcześnie. Z ich śmiercią trudno było się pogodzić

Nagrody Jerzego Treli

Jerzy Trela zdobył wiele istotnych nagród. Przykładowe z nich to: Złoty Ekran za rolę Konrada w ,,Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego. W 2001 roku zdobył Złotego Orła za drugoplanową rolę ,,Quo vadis”. W roku 2011 dostał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. To są niektóre z Jego licznych zasług, dostawał nagrody za rolę, ale także za zasługi dla kultury, sztuki.

Jerzy Trela – filmografia

Aktor ma na koncie wiele ról większych jak i mniejszych. Grał w filmach, serialach jak i sztukach teatralnych. W 1999 roku zagrał rolę Podkomorzego w filmie ,,Pan Tadeusz”, a w 2001 roku otrzymał rolę Chilionidesa Chilona w filmie pt ,,Quo Vadis”. Zagrał także główną rolę w ,,Dziadach” w inscenizacji Konrada Swinarskiego. Od premiery, czyli 18 lutego 1973 roku całe tłumy przyjeżdżały obejrzeć arcydzieło jakim był ten spektakl. Za następne 10 lat zekranizowano ,,Dziady”. Trela grał także w serialach. Przykładem są ,,Kolumbowie”. Był to serial telewizyjny z 1970 roku. To jest tylko parę ról, które odegrał Jerzy Trela za swojego życia. Było ich znacznie więcej i do dziś są chętnie oglądane przez młodsze jak i starsze pokolenia. Dla wielu artystów jest on idealnym wzorem do naśladowania w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Filmy, których akcja dzieje się TYLKO w jednym miejscu | To Się Kręci #4