Cytaty z polskich komedii są wulgarne i obraźliwe? Co wolno w filmie, to nie w życiu

2020-09-18 12:24 AW
Co wolno w filmie, to nie w życiu
Autor: screen youtube.com, kanał telewizjaKinoPolska screen youtube.com

Polskie komedie pełne są zapadających w pamięć cytatów, sformułowań dosadnych, często wulgarnych i obraźliwych, które czasem powtarzamy. Jednak polskie kino się zmienia, tak jak Polska się zmienia. Trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach nabraliśmy większej świadomości tego, co i jak można powiedzieć, a czego na pewno mówić nie wypada.

Kanał Kino Polska, który od lat promuje polskie kino i polskich aktorów, rozpoczyna kampanię swojej jesiennej ramówki pt. „Co wolno w filmie, to nie w życiu”, w ramach której zwraca uwagę na różnice między filmem a rzeczywistością i zachęca do posługiwania się językiem wolnym od stereotypów i nienawiści. Zaproszone do współpracy gwiazdy polskiego filmu – Katarzyna Figura, Cezary Pazura i Michał Milowicz – razem z Kino Polska podkreślają, że brak tolerancji, obraźliwe stereotypy i niegrzeczne sformułowania mogą być bardzo zabawne, ale tylko na ekranie.

Co wolno w filmie, to nie w życiu

Już jesienią na antenie Kino Polska będzie można obejrzeć znakomite polskie komedie, takie jak Kiler, Kiler-ów 2-óch, Poranek Kojota, Dzień Świra, Miś, Ajlawju czy Nic śmiesznego. Te ponadczasowe produkcje, które osiągnęły już status kultowych i do dziś wywołują salwy śmiechu kolejnych pokoleń, zawierają jednak w sobie sporą dawkę niepoprawności politycznej, a takie teksty, jak „To jest moja żona lafirynda”, „dupeczki, jazda, roznosić drinki”, „No i co ty, w mordę p… bambusie” czy „Cycki se usmaż” mogą dziś wywołać konsternację u niejednego widza.

Dlatego w kampanii „Co wolno w filmie, to nie w życiu” Kino Polska zestawia głośne, najbardziej niepoprawne politycznie sceny i cytaty z wymienionych wyżej filmów z aktualnym komentarzem występujących w nich aktorów. Jak mówi Cezary Pazura:

Zdecydowałem się na współpracę z Kino Polska, ponieważ uważam, że kampania „Co wolno w filmie, to nie w życiu” jest mądra. Uświadamia poprzez rozrywkę, bawi i uczy jednocześnie, idealnie łącząc przyjemne z pożytecznym. Dla mnie, jako aktora, jest to bardzo ważne, bo zaczęliśmy traktować wszystko serio i często nie potrafimy podejść do filmu i jego bohaterów z odpowiednim dystansem, nawet jeśli jest to komedia. Jestem aktorem, więc bywam rasistą, seksistą i homofobem, ale tylko na ekranie, nigdy w życiu codziennym

Kampania „Co wolno w filmie, to nie w życiu” obejmie filmy:

  • „Kiler” - 21 września / 20:00
  • „Kiler-ów 2-óch” - 22 września / 20:00
  • „Nic śmiesznego” - 29 września / 20:00
  • „Poranek Kojota” - 12 października / 20:00
  • „Miś” - 24 października / 17:35
  • „Ajlawju” - 28 października / 23:55
  • „Dzień świra” - 30 października / 22:25
Zagraniczne filmy, które były kręcone w Polsce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

NAJNOWSZE