Zwolnieni z Teorii: Znamy wyniki! Wyjątkowe projekty stworzone przez młodych

2022-05-19 19:12
Zwolnieni z Teorii: Znamy wyniki! Wyjątkowe projekty stworzone przez młodych
Autor: Facebook/Zwolnieni z Teorii Zwolnieni z Teorii: Wyjątkowe projekty stworzone przez młodych

Dwa i pół tysiąca młodych ludzi z całej Polski świętowało zakończenie własnych projektów społecznych podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii na Torze Służewiec w Warszawie. Najlepsze inicjatywy są nagradzane od lat społecznymi Oscarami tj. Złotymi Wilkami. W tym roku wśród zwycięskich akcji są m.in. Poznaj, by zrozumieć - Podcast o neuroróżnorodności, który podnosi świadomość na temat zaburzeń wynikających z neuroróżnorodności, Terrain Story - seria gier terenowych opartych na kodach QR i stronie internetowej, czy budująca zaangażowaną społeczność szkolną - Schoola.

Zwolnieni z Teorii: Wielki Finał Olimpiady

Ponad pięć tysięcy młodych osób z całej Polski zrealizowało tysiąc projektów społecznych w tym roku szkolnym. Najlepsze z nich zostały nagrodzone Złotymi Wilkami podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, święta młodzieżowej aktywności społecznej. To podsumowanie całorocznej pracy młodzieży, która działa z sercem i sensem.

Działanie z sercem

Młodzi w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii decydują się na realizację inicjatyw, które są dla nich najbliższe. Edukują na temat ekologii poprzez wykłady czy prelekcje, wspierają lokalne schroniska, realizują zbiórki dla organizacji pozarządowych, projektują strony internetowe i aplikacje, które pomagają szkołom w budowaniu zaangażowanej społeczności.

Realizacja projektu społecznego to rollercoster emocji. Od euforii po łzy… Nauczyła nas, jak ważna jest komunikacja i umiejętność współpracy w grupie, bo przecież każda osoba ma inne spojrzenie na świat oraz pomysł na realizację zadań — komentuje Wiktoria Witczak współtwórczyni projektu Tylkojednowgłowiemam. — Uważam, że przyszła praca powinna być zgodna z tym, co faktycznie czujemy i chcemy robić. Bez nacisku ze strony innych, bez namowy znajomych czy presji społecznej. Niezależnie jaką drogę wybierzemy, nie powinniśmy zapominać o naszych zainteresowaniach i samorealizacji. Możemy być lekarzem uwielbiającym tańczyć balet, albo kucharką pomagającą zwierzętom - dodaje.

Czytaj także: UNIEWAŻNIONA MATURA W CIECHANOWIE - WOS rozszerzony do powtórzenia

Wrażliwość młodych na poszczególne problemy widać w tematach jakie wybierają, realizując swoje inicjatywy. Młodzież reaguje na najważniejsze społeczne wyzwania i wpisuje je w swoje działania. Nie inaczej było w tym roku, gdy w marcu szereg zespołów porzuciło skrzętnie ułożone plany i z dnia na dzień zastąpili je pomocą sąsiadom zza wschodniej granicy.

Wojna w Ukrainie pokazuje jasno, że radzenie sobie z potężnymi wyzwaniami nie jest tylko wynikiem posiadania czołgów czy pieniędzy. Przynajmniej w równym stopniu, ważne są postawy, jakie w życiu przyjmujemy: odwaga i odpowiedzialność za wspólne dobro. Wy te postawy macie — mówiła do finalistów podczas Wielkiego Finału Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Na Wielkim Finale nie zabrakło nauczycieli, którzy w tym emocjonującym i aktywnym czasie, jakim dla młodych jest realizacja własnych inicjatyw, są ogromnym wsparciem. Ich rola jest nieoceniona - wzmacniają, motywują do działania, pomagają w razie trudności i wyzwań, a na koniec doceniają i celebrują osiągnięcia uczniów.

QUIZ. Te seriale dla młodzieży kochała cała Polska. Sprawdź, jak dobrze je pamiętasz!

Pytanie 1 z 15
Czym była Sagala, wokół której osnuta była fabuła serialu "Tajemnica Sagali"?
Quiz o starych polskich serialach dla dzieci

Działanie z sensem

Organizatorzy olimpiady mówią, że z roku na rok rośnie liczba realizowanych projektów. Kończąca się edycja to aż 1056 zrealizowanych inicjatyw. Pracodawcy odbierają finalistów jako aktywną i chętną do działania młodzież z pierwszym doświadczeniem praktycznej pracy.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii pozwoliła mi sprawdzić moje możliwości i otworzyć się na nowe doświadczenia, na które bym się wcześniej nie odważyła. Uwierzyłam w siebie i zobaczyłam, że dzięki współpracy możemy mieć realny wpływ na życie drugiego człowieka. Bardzo ważne dla mnie jest to, aby moja przyszła praca wiązała się z pasją i była potrzebna, ponieważ to może zapewnić nam satysfakcję zawodową. Pracy poświęcamy wiele wysiłku, dlatego tak ważne jest, aby robić to, co się kocha i daje korzyści dla społeczeństwa i planety, bo to nadaje naszemu życiu prawdziwy sens — mówi Katarzyna Konior z klasy III, II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie, która realizowała projekt Fashion with Passion.

Czytaj także: Drony nad Warszawą! 160 migoczących obiektów oszołomiło mieszkańców stolicy! [WIDEO, GALERIA]

Realizacja projektu pozwala robić dobre rzeczy dla lokalnej społeczności i uczyć się przy tym pracy w grupie, organizacji zadań czy skutecznej komunikacji - kompetencji wskazywanych jako deficytowe przez pracodawców na całym świecie.

W tym roku aż 500 młodych ludzi z całej Polski wzięło udział w naszym programie mentoringu kompetencyjnego „Mam swoje Alle”, który realizujemy w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Korzystając z wiedzy ekspertów Allegro, młodzi mogli rozwijać swoje projekty i pozyskiwać fundusze na ich realizację za pomocą platformy Allegro Lokalnie. Jesteśmy dumni, będąc częścią tak wspaniałej inicjatywy, która promuje przedsiębiorczość, kreatywność i troskę o najbliższe otoczenie. Podczas Wielkiego Finału obserwowaliśmy kolejne pokolenie społeczników, którzy zmieniają naszą rzeczywistość na lepsze i zarażają innych swoją energią. Udowadniają nam wszystkim, że skuteczność w działaniu bierze się z zapału i chęci do pracy. Życzymy im wielu sukcesów i jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz o nich usłyszymy — mówi Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability, Allegro.

Święto młodzieżowej aktywności społecznej

Podczas wydarzenia, które poprowadził Karol Paciorek, twórca internetowy i dziennikarz, projekty nagrodzono w 11 kategoriach: 4 formatach tj. zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach tj. kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.

Przyznano też dwa Złote Wilki za zarządzanie zmianą społeczną dla projektów, które najlepiej przystosowały się do trudnej i niespodziewanej sytuacji społecznej związanej z wojną w Ukrainie. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów. Pełna lista zwycięzców poniżej.

Gwiazdą wydarzenia była Rene Parker, współzałożycielka i dyrektor generalna RLabs, południowoafrykańskiej, wielokrotnie nagradzanej organizacji non-profit. Do tej pory ponad 200 000 osób z niezamożnych środowisk w Afryce uzyskało dzięki RLabs dostęp do nowoczesnych szkoleń i programów dotyczących nowych technologii. Na nadchodzącym Światowym Forum Ekonomicznym Rene zostanie uhonorowana jako Innowator Społeczny Roku 2022, które jest jednym z najbardziej prestiżowych na świecie wyróżnień dla działaczy społecznych.

Co więcej, podczas Wielkiego Finału 30 zespołów, które ukończyły swój projekt w tym roku, walczyło o uznanie jury i nagrodę publiczności w Pitch Contest - kreatywnej prezentacji inicjatyw. Z kolei 6 finalistów poprzednich edycji zaprezentowało podczas WolfX inspirujące wystąpienia m.in. o efektywnym altruizmie i o tym, jak projekty społeczne przekładają się na życie. Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia były specjalne strefy, w których młodzież mogła między innymi skonsultować swoje CV z potencjalnymi pracodawcami, zaprojektować spersonalizowane eko torby i zdobyć nasiona do zasadzenia łąki.

Relację z Gali Głównej Wielkiego Finału można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspierają m.in.: ING Bank Śląski, Allegro, Bank Gospodarstwa Krajowego, Reckitt. Partnerami medialnymi są: Radio Eska, Polsat News.

Zwycięzcy Złotych Wilków 2022 (wg kategorii):

Przestrzeń miejska

 • Terrain Story (Katowice) to seria gier terenowych opartych na kodach QR.
 • PODpunkt (Starogard Gdański) zwiększa świadomość lokalnego społeczeństwa w temacie OZE.

Społeczność lokalna

 • Retro Maków (Maków Mazowiecki) promuje szkolnictwo zawodowe.
 • Small Talk (Warszawa) to aplikacja, która łączy ludzi, którzy mogą mieć ze sobą wiele wspólnego.

Ekologia i natura

 • Earth Day Everyday (Elbląg) edukuje na temat ekologii poprzez kanały komunikacyjne, prelekcje i wywiady z ekologami.

Projekt technologiczny

 • NaLepsze (Szczecin) to aplikacja do wyszukiwania zbiórek, strajków i inicjatyw społecznych w okolicy.

Kultura

 • Nieznany Czarodziej Klawiatury (Płock) promuje postać zapomnianego kompozytora ks. Eugeniusza Gruberskiego.

Reklama społeczna

 • Tylkojednowgłowiemam (Zawiercie) przedstawia istotę i potrzebę edukacji seksualnej w polskich szkołach.

Wydarzenie publiczne

 • TAKsprawni (Tarnów) to charytatywne zawody wspinaczkowe, wspierające osoby z niepełnosprawnościami.

Edukacja

 • Schoola (Słupsk) to aplikacja, która pomaga szkołom średnim w budowaniu zaangażowanej społeczności.
 • Zapamiętani (Głogów) poszerza wiedzę młodzieży na temat metod efektywnej nauki.

Społeczeństwo obywatelskie

 • Poznaj, by zrozumieć – Podcast o neuroróżnorodności (Warszawa) podnosi świadomość na temat zaburzeń wynikających z neuroróżnorodności.

Zbiórka charytatywna

 • Aport! (Siedlce) uświadamia, jak ważne jest dbanie o bezdomne zwierzęta i wspieranie schronisk.

Zdrowie i sport

 • StayStrong (Kutno) dotyczy zalet zdrowego żywienia i aktywnego trybu życia.

Zarządzanie zmianą

 • Fashion with Passion (Szczecin) edukuje na temat szkodliwości fast fashion i konsumpcjonizmu. Część działań np. zbiórki ubrań i funduszy zostały przekazane na pomoc osobom z Ukrainy.
 • Podaj Wieszak (Dębica) informuje o tym jak wpływa na planetę branża odzieżowa. Po wybuchu wojny na Ukrainie organizowano zbiórki odzieży i wspierano inicjatywy związane z pomocą uchodźcom.
Źródło: Zwolnieni z Teorii: Znamy wyniki! Wyjątkowe projekty stworzone przez młodych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze