Zofiówka: Odnaleziono ciała wszystkich górników

i

Autor: PAP/Zbigniew Meissner Zofiówka: Odnaleziono ciała wszystkich górników

Zofiówka: Odnaleziono ciała wszystkich górników

2022-04-26 18:54

Ratownikom udało się odnaleźć ciała pozostałych górników zaginionych w wypadku w kopalni Zofiówka. - Są transportowane na powierzchnię - poinformował we wtorek po południu dyrektor ds. pracy kopalni Zofiówka Marcin Gołębiowski. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Zofiówka: Odnaleziono ciała wszystkich górników

- Ponieważ nie wiemy, jakich pracowników transportujemy na powierzchnię, nie mamy ich zidentyfikowanych przekazuję państwu informacje, że siódmy i ósmy pracownik są już wydobyci spod urządzeń - spod wody - powiedział. - Są transportowani do bazy - dodał.

Czytaj także: Kopalnia Zofiówka: Ratownicy dotarli do poszkodowanego górnika

- Dziewiąty pracownik jest już również wydobywany i będziemy przystępowali do wydobycia dziesiątego pracownika - mówił dyrektor dziennikarzom.

Zaznaczył, że sygnały lokalizacyjne odebrane z lamp górniczych okazały się prawdziwe. - Wróciłem właśnie od rodzin. Niezwykłe trudny moment dla nas wszystkich - powiedział. - Więcej będę miał państwu do powiedzenia o godz. 21 jak mam nadzieję pierwsi pracownicy zostaną już wytransportowani na powierzchnię - stwierdził.

Wcześniej przedstawiciele spółki poinformowali, że przed ratownikami była kolejna przeszkoda – zalewisko, które w nocy wypompowywano.

Tragedia w kopalni

W sobotę ok. godz. 3.40 w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów kopalni Zofiówka doszło do wstrząsu. W jego rejonie było 52 pracowników; 42 wyszło o własnych siłach. Wstrząsowi towarzyszył wypływ metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu. Do zdarzenia doszło podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych. Grupę czterech z dziesięciu poszukiwanych górników znaleziono w sobotę wieczorem ok. 220 metrów od czoła przodka, nie dawali oznak życia, lekarz wkrótce potwierdził ich zgon. W poniedziałek rano ratownicy dotarli do dwóch kolejnych pracowników, także już nieżyjących

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W kopalni Zofiówka odnaleziono dwa kolejne ciała. Morze zniczy przed kopalnia metanową.

QUIZ. Co znaczą te słowa? Staropolszczyzna nie tylko dla znawców. Już 10/15 zaimponuje znajomym!

Pytanie 1 z 15
Kto to jest bękart?