Zmiana cen paliw od 1 czerwca! Ile zapłacimy?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Zmiana cen paliw od 1 czerwca! Ile zapłacimy?

Zmiana cen paliw od 1 czerwca! Ile zapłacimy?

2022-05-12 20:45

Ceny paliw galopują! Wpływ ma na to m.in. inflacja, a także wojna w Ukrainie czy działania Rosji dotyczące sprzedaży paliw. Od 1 czerwca ceny paliw znowu się zmienią. Ile zapłacimy za diesel, benzynę, LPG? Kierowcy będą zaskoczeni!

Inflacja w Polsce wynosi już 12,3 proc., a jej szczyt wciąż przed nami. Ceny są gigantyczne - zarówno pożywienia, rachunków za prąd czy paliw.Wciąż obowiązuje jednak tarcza antyinflacyjna. Jednak według pierwotnych założeń, od 1 czerwca diesel, benzyna czy LPG miałyby zostać objęte pełna akcyzą oraz podatkiem od sprzedaży detalicznej. To oznacza jeszcze wyższe ceny paliw!

Podjęto jednak decyzję, by przedłużyć tarczę antyinflacyjną o kolejne miesiące. Oznacza to, że do 31 lipca paliwa będą tańsze!

QUIZ. Dobry kierowca powinien o tym wiedzieć

Pytanie 1 z 12
Kojarzysz to wnętrze? To jest auto marki...
Co to za wnętrze?

We wtorek podczas pierwszego czytania w komisji finansów publicznych do projektu wprowadzono poprawki nowelizujące inne ustawy, w tym o podatku akcyzowym i o sprzedaży detalicznej. Tym samym wpisano do projektu przedłużenie o 2 miesiące, do 31 lipca br. tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej, czyli:

  • obniżki akcyzy na prąd i niektóre paliwa silnikowe,
  • zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych
  • i zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.
  • Ponadto wprowadzono obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy.

Jak tłumaczył wiceminister finansów Artur Soboń, przedłużenie do 31 lipca pierwszej tarczy antyinflacyjnej ma na celu zrównanie jej terminu obowiązywania z tarczą 2.0, która m.in. obniża VAT na żywność. "Będziemy decydować, patrząc na bieżąco i oceniając inflację, o przedłużeniu obu tarcz lub nie" - stwierdził wiceminister finansów.

Czytaj także: Duża zmiana w podatkach! Sprawdź, ile zapłacisz

W projekcie noweli ustawy o VAT zawarto też wydłużenie do końca 2022 r. okresu obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii o znaczeniu strategicznym, a także wydłużenie o 36 miesięcy działania przepisów, na mocy których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może kontrolować inwestycje w polskie firmy, dokonywane za pośrednictwem podmiotów z krajów OECD przez podmioty z innych państw.

Jaka cena paliw?

 Obecnie Benzyna PB 95 kosztuje średnio 7,8 zł/l, a za olej napędowy ok. 7,5 zł.

ESKA XD #048 | AMSR, SEKRETY PRZYSIĘGI, IGA ŚWIĄTEK, TANIE WAKACJE

Jak przy rosnących cenach wynegocjować sobie podwyżkę pensji?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, co zrobić!

Listen to "Jak wynegocjować podwyżkę? 4 proste kroki" on Spreaker.