Zarobki w 2021: Kasjer zarobi więcej niż nauczyciel. Ile wyniesie płaca minimalna?

2021-01-07 7:30
 Zarobki w 2021: Kasjer zarobi więcej niż nauczyciel. Ile wyniesie płaca minimalna?
Autor: Pixabay

2021 rok przyniesie podwyżkę płacy minimalnej, ale i nowe podatki i wyższe ceny niektórych produktów w sklepach. A jakie będą zarobki nauczycieli? Na jaką wypłatę może liczyć kasjer-sprzedawca? Dane są zaskakujące.

Ile wyniesie płaca minimalna 2021?

Są dobre wieści dla osób zarabiających najniższą krajową. Płaca minimalna 2021 wzrośnie o 200 złotych brutto w stosunku do płacy rok wcześniej. To oznacza, że najniższa pensja przy pełnym etacie na umowę o pracę wyniesie 2800 złotych, co daje 2080 złotych netto (do ręki). Płaca minimalna to bowiem prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę najemną (na podstawie umowy o pracę), określony w postaci stawki lub minimalnego zarobku za pracę w obowiązującym wymiarze czasowym (najczęściej w ciągu miesiąca). Płaca minimalna 2021 przewiduje, że w związku z podwyżkami stawka godzinowa wzrośnie o 1,30 zł, do 18.30 brutto.

Sonda
Czy chciałbyś pracować w Biedronce?

Zarobki w 2021 roku: Kasjer cenniejszy od nauczyciela?

Zarobki, co oczywiste, różnią się w poszczególnych grupach zawodowych. Serwis ciekaweliczby.pl postanowił sprawdzić, jakie będą zarobki kajserów i nauczycieli w 2021 roku. Dane mocno zaskakują. Okazuje się, że sprzedawca w markecie może dostawać większą wypłatę niż nauczyciel w szkole. Jak to możliwe?

2823 zł – tyle zarobi nauczyciel kontraktowy z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub z licencjatem (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym. Więcej dostanie początkujący kasjer-sprzedawca w Biedronce po uwzględnieniu nagrody za obecność, czyli brak nieplanowanych nieobecności (wynagrodzenie zależy od lokalizacji sklepu), bo między 3250 – 3600 zł. Mniej od kasjera w Biedronce dostanie też lekarz lub dentysta na stażu - 2900 złotych.

Serwis ciekaweliczby.pl podaje następujące przykładowe zarobki:

  • 2800 zł – płaca minimalna
  • 2823 zł – nauczyciel kontraktowy z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub z licencjatem (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym
  • 4046 zł – nauczyciel dyplomowany z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym
  • 2900 zł – lekarz i lekarz dentysta odbywający staż
  • 4299 zł – lekarz i lekarz dentysta odbywający specjalizację w pozostałych dziedzinach medycyny w ramach rezydentury w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury, po dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury – 4633 zł
  • 3250 – 3600 zł – początkujący kasjer-sprzedawca w Biedronce po uwzględnieniu nagrody za obecność, czyli brak nieplanowanych nieobecności (wynagrodzenie zależy od lokalizacji sklepu)
  • 3400 – 3850 zł – doświadczony kasjer-sprzedawca ze stażem trzech lat pracy w Biedronce (wynagrodzenie zależy od lokalizacji sklepu)
  • 3400 – 4150 zł – pracownik sklepu na początku zatrudnienia w Lidlu (wynagrodzenie zależy od lokalizacji sklepu)
  • 3700 – 4600 zł – pracownik sklepu po dwóch latach pracy w Lidlu (wynagrodzenie zależy od lokalizacji sklepu)
  • 4100 – 4900 zł – pracownik magazynu zajmujący się komisjonowaniem towaru po dwóch latach pracy w Lidlu

Dane opierają się na rozporządzeniach MEN, MZ, komunikatach Biedronki i Lidla. Podane kwoty są zarobkami brutto, to oznacza, że do kieszeni pracowników trafi sporo mniej.

Podwyżki w 2021: Za co zapłacimy więcej?

W 2021 czekają nas też spore podwyżki. To między innymi wyższe opłaty za prąd i podatek cukrowy, który oznacza znacznie wyższe ceny napojów słodzonych. O cenach tych ostatnich pisaliśmy w artykule poniżej:

Więcej o podwyżkach opłat w 2021 znajdziesz w galerii poniżej:

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Brexit. Zmiany w przepisach dla podróżnych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze