Zaraziłeś kogoś koronawirusem? Możesz pójść do więzienia nawet na 8 lat. Jest nowy projekt ministerstwa sprawiedliwości

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Zaraziłeś kogoś koronawirusem? Możesz pójść do więzienia nawet na 8 lat. Jest nowy projekt ministerstwa sprawiedliwości

2021-09-19 14:10

Ministerstwo sprawiedliwości przedstawiło nowelę prawną, zgodnie z którą nawet do 8 lat więzienia może grozić za świadome i bezpośrednie narażenie innej osoby na zakażenie chorobą zakaźną, nieuleczalną lub ciężko zagrażającą życiu. Te przepisy miałyby dotyczyć także zakażeń koronawirusem - informuje serwis prawo.pl.

Ministerstwo sprawiedliwości chce zwiększyć kary za świadome i bezpośrednie narażenie kogoś na śmierć poprzez zarażenie go chorobą zakąźną, nieuleczalną i zagrażającą życiu. Obecnie osoba, która wiedząc, że jest zarażona np. wirusem HIV, narazi inną osobę na zarażenie, może trafić do więzienia nawet na 8 lat. Z kolei osoby, które zaraziło kogoś świadomie np. chorobą weneryczną mogą do więzienia trafić maksymalnie na 5 lat.

Nowela prawna przygotowana przez resort sprawiedliwości ma sprawić, że te kary zostaną zaostrzone, co więcej do katalogu chorób zostanie dopisany koronawirus. Teraz w każdym przypadku świadomego zarażenia kogoś wirusem HIV, chorobą weneryczną czy koronawirusem można będzie trafić do więzienia na maksymalnie 8 lat.

Przepisy będą egzekwowane na podstawie art. 161 Kodeksu Karnego. Przestępstwo będzie ścigane na wniosek pokrzywdzonego.

Miesięcznica pogrzebu pary prezydenckiej. Politycy PiS odwiedzili Wawel
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE