Zaporoska Elektrownia Atomowa: Uruchomiono awaryjne generatory. Możliwy wypadek nuklearny?

i

Autor: ABACA/Abaca/East News Zaporoska Elektrownia Atomowa: Uruchomiono awaryjne generatory. Możliwy "wypadek nuklearny"?

Zaporoska Elektrownia Atomowa: Uruchomiono awaryjne generatory. Możliwy "wypadek nuklearny"?

2022-10-12 11:40

Konieczne było uruchomienie awaryjnych generatorów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Wezwano także do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni, która ma zapobiegać ostrzałowi. Dyrektor MAEA podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego.

Zaporoska Elektrownia Atomowa: Uruchomiono awaryjne generatory

- Niedawno przywrócona linia energetyczna, zasilająca okupowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową na Ukrainie, została ponownie odcięta; uruchomiono awaryjne generatory - poinformował w środę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

- Nasz zespół w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poinformował mnie dziś rano, że siłownia straciła całe swoje zewnętrzne zasilanie po raz drugi w ciągu pięciu dni" - przekazał Grossi na Twitterze.

Zaporoska Elektrownia Atomowa: Powstanie strefa obronna?

Obecnie awaryjne generatory dostarczają energię potrzebną do działania urządzeń zapewniających bezpieczeństwo siłowni. Szef MAEA ponowił również wezwanie do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni, mającej na celu zapobieganie jej ostrzałowi.

Spotkanie z Putinem ws Zaporoskiej Elektrownii Atomowej. Możliwy "wypadek nuklearny"?

We wtorek Grossi spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu. Dyrektor MAEA podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Putin stwierdził, że strona rosyjska jest otwarta na dialog.

Czytaj także: Szef białoruskiego MON grozi Polsce. Zdradza, kiedy wojsko zaatakuje [WIDEO]

Zaporoska Elektrownia Atomowa

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji siłownia została zajęta przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach stacjonują rosyjscy żołnierze.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Tylko 1% szansy na komplet

Pytanie 1 z 10
Uzupełnij tytuł słynnej powieści Johna Steinbecka. Na ... od Edenu
Gen. Skrzypczak: "Rakiety tak nie złamią oporu Ukraińców, jak może ta zima, która będzie im bardzo doskwierała" [Express Biedrzyckiej]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE