Konstytucja RP zapewnia wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich

i

Autor: AJ Colores/Unsplash Konstytucja RP zapewnia "wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich"

Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób rozszerzony. Obejmuje też zakaz uczestnictwa!

2021-03-28 17:42

Rząd ogłosił i wprowadził nowe obostrzenia, ale premier i minister zdrowia w trakcie konferencji prasowej “zapomnieli” wspomnieć o jednej bardzo ważnej zmianie. Chodzi o zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, który wszedł w życie od soboty 27 marca. Do tej pory nie można było ich organizować. Teraz nie można w nich też uczestniczyć. Co to oznacza np. dla osób biorących udział w protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego?

Spis treści

  1. Zakaz udziału w zgromadzeniach
  2. Zakaz zgromadzeń w pandemii - co z przyjęciem mandatu? 
  3. Zgromadzenia i spotkania - aktualne zasady i ograniczenia

Zakaz zgromadzeń w pandemii. Zmiana, o której nie poinformowano w trakcie konferencji szefa rządu i resortu zdrowia, została odnotowana w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Nowe obostrzenia weszły w życie 27 marca i będą obowiązywały do 9 kwietnia. W tym czasie nie będą działały m.in. żłobki, przedszkola, sklepy meblarskie i budowlane oraz salony fryzjerskie i salony urody. O tym wszystkim dowiedzieliśmy się w czwartek, dwa dni przed wejściem obostrzeń w życie.

Zakaz udziału w zgromadzeniach

Pominięto jednak ważną kwestię. Jak informuje serwis Noizz.pl, rozporządzenie rady ministrów zakazywało dotąd organizowania zgromadzeń publicznych, w których miało uczestniczyć więcej niż 5 osób. Najnowsze rozporządzenie wprowadza istotne uzupełnienie i zakazuje “organizowania lub udziału w zgromadzeniach”

Rozporządzenie nie ma mocy ustawy, więc prawnicy uważają, że na jego podstawie nie można ograniczać konstytucyjnego prawa każdego obywatela do “organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich”. 

Zakaz zgromadzeń w pandemii - co z przyjęciem mandatu? 

Co oznacza zaostrzenia przepisów dotyczących zakazu zgromadzeń? Mirosław Wróblewski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich powiedział w rozmowie z Onetem: - “Niewiele się zmieniło, bo przecież policja i tak interpretowała zakaz organizowania zgromadzeń, jako zakaz udziału w zgromadzeniach. Ścigała, nakładała mandaty, a nawet aresztowała ludzi, którzy brali w nich udział” - przypomina Wróblewski. Jak podkreśla, przepisy dotyczące zakazu gromadzenia się, nadal są nielegalne, bo powinny być regulowane ustawą, a nie rozporządzeniem. Dlatego, jego zdaniem, w zależności od sytuacji, można odmówić przyjęcia mandatu i dochodzić swoich praw w sądzie. 

Zgromadzenia i spotkania - aktualne zasady i ograniczenia

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

Sonda
Koronawirus. Czy uważasz, że kolejne obostrzenia pomogą w zahamowaniu rozwoju pandemii w Polsce?
Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE