Supermarket.

i

Autor: pixabay.com Supermarket.

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE - czy sklepy znów będą otwarte? Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenie 27.07

2021-07-27 10:15

Zakaz handlu w niedziele wprowadzano stopniowo od 2018 roku. Czy teraz możliwość handlu we wszystkie niedziele miesiąca zostanie przywrócona? Wydanie przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w tej sprawie zaplanowano na 27 lipca 2021. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w marcu 2018 roku. Na początku sklepy zamknięte były w dwie niedziele w miesiąca. W 2019 zakaz rozszerzono i otwarte sklepy można było spotkać tylko w jedną niedzielę. W 2020 wprowadzono całkowity zakaz (z kilkoma wyjątkami). Przepisy ustanawiające ograniczenie od początku wzbudzały sprzeciw środowisk handlowych. Podważano nie tylko zasadność zakazu handlu w niedzielę, ale też jego zgodność z polskim prawem. Najcięższe zarzuty przedstawiła już w maju 2018 roku Konfederacja Lewiatan. Przedsiębiorcy i organizacje w niej zrzeszone zaskarżyły cztery punkty ustawy o zakazie handlu w niedziele wskazując, że są one niezgodne z Konstytucją RP. Rozpatrzeniem zarzutów zajmował się Trybunał Konstytucyjny. Na wtorek, 27 lipca, zaplanowano zaś wydanie orzeczenia w tej sprawie.

Wielkie emocje na meczu futbolu amerykańskiego we Wrocławiu

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła ustawę

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę na możliwą niekonstytucyjność czterech zapisów ustawy o zakazie handlu w niedziele. Według Konfederacji Lewiatan godzą one w konstytucyjną wolność pracy i swobodę pracy w określone dni. Od tego, jak oskarżenia rozpatrzy TK, zależy, czy powróci handel w niedzielę.

Czy wróci handel w niedziele? TK wyda orzeczenie

Trybunał Konstytucyjny miał wydać orzeczenie w tej sprawie już w marcu 2021 roku. Termin przeniesiono jednak na 27 lipca, na godzinę 10:30. Co jeśli TK pozytywnie rozpatrzy skargi Konfederacji Lewiatan? Mogłoby to oznaczać początek działań, które doprowadziłyby do przywrócenia handlu w niedzielę. Należy jednak pamiętać, że rząd jest bardzo zdeterminowany, by utrzymać wprowadzone przepisy.

Sklepy otwierają się w niedzielę

Mimo funkcjonowania zakazu handlu, wiele sklepów jest otwartych w niedziele. Przepisy pozwalają bowiem na to, by w niedzielę za kasą stawał właściciel. Korzystają z tego na przykład małe placówki handlowe i sklepy na franczyzie. Popularnym rozwiązaniem stało się też przekształcanie sklepów w punkty świadczące usługi pocztowe (nieobjęte zakazem). Ostatnio na taki krok zdecydowała się sieć Biedronka, która w ponad 200 sklepach ustanowiła punkty pocztowe.