Za to możesz stracić prawo jazdy! Wystarczy jedno GŁUPIE niedopatrzenie

2021-03-15 10:28
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z konstytucją? Bodnar ma jasne stanowisko
Autor: Nathalia Segato - Unsplash Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z konstytucją? Bodnar ma jasne stanowisko

W ubiegłym roku niemal 5,5 tysiąca kierowców straciło prawo jazdy z wydawać by się mogło błahego powodu, jakim jest przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. By nie dołączyć do ich grona, lepiej kontrolować na bieżąco, czy nie zbliżamy się przypadkiem do niebezpiecznej liczby. Jak to sprawdzić? Kiedy grozi nam utrata prawa jazdy i po jakim czasie punkty karne wygasają? O tym przeczytasz w naszym artykule poniżej.

Spis treści

  1. Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?
  2. Po jakim czasie punkty karne wygasają?

Jedną z częstszych przyczyn utraty prawa jazdy jest przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów karnych. W ubiegłym roku przekonało się o tym niemal 5,5 tysiąca kierowców! Zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) - dokładnie 5471. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować na bieżąco, czy przypadkiem nie zbliżamy się do niebezpiecznej liczby 24 - w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok oraz 20 - w przypadku osób z krótszym stażem.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych? Możesz zapytać o nią w komisariacie policji bądź też sprawdzić przez internet. Są na to dwa proste sposoby:

By zalogować się zarówno do e-usługi, jak i aplikacji mObywatel, potrzebny jest profil zaufany. W przypadku e-usługi musisz wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź na portal GOV.pl
  2. W sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierz Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.
  3. Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zaloguj się profilem zaufanym.
  4. Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

By sprawdzić liczbę punktów karnych w aplikacji mObywatel, najpierw musisz aktywować mTożsamość i mPrawo Jazdy. To trwa tylko chwilę. Informacje o punktach karnych pobierane są raz na dobę - aktualizacja odbywa się codziennie około godziny 6.00. Wraz z liczbą punktów karnych wyświetli się informacja, ile dni pozostało do ich wygaśnięcia.

Raport z anteny 12.03.2021, godz.10

Po jakim czasie punkty karne wygasają?

  • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
  • gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś/miałaś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to Twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze