TOPR

i

Autor: Shutterstock TOPR

Ostrzeżenia

Wzrasta zagrożenie lawinowe do trzeciego stopnia. Mroźna majówka?

2023-04-30 18:20

Chociaż majówka jest w tym roku wyjątkowo słoneczna, to wysoko w polskich górach - obleganych teraz przez turystów - panują trudne warunki. Z Tatr napływają ostrzeżenia dotyczące rosnącego zagrożenia lawinowego.

Dynamiczny wzrost temperatury w Tatrach w ciągu dnia negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej – alarmują ratownicy TOPR, którzy na poniedziałek 1 maja ogłosili trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

- Należy unikać stoków nasłonecznionych, gdzie pokrywa śniegu jest w znacznym stopniu przesiąknięta woda. W tych sektorach należy spodziewać się lawin gruntowych lub lawin z mokrego ciężkiego śniegu – ostrzegają tatrzańscy ratownicy.

Czytaj także: Niedziela pogodna niemal w całym kraju. Jaka jest prognoza na 1 maja?

Zagrożenie lawinowe będzie wzrastało wraz z upływem dnia. Lawinowa trójka będzie obowiązywała w godzinach popołudniowych w partiach szczytowych, powyżej 1800 m n.p.m. Poza tymi ostrzeżeniami, poniedziałek w Tatrach zapowiada się słonecznie. Wysoko w górach przewidywany jest wzrost temperatury do 8 st. C., a w dolinach do 18 st.

Pamiętać jednak należy, że w wyższych partiach Tatr panują wciąż trudne, zimowe warunki. Zalegają tam jeszcze duże ilości śniegu. Na Kasprowym Wierchu leży 166 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go niemal półtora metra. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu takiego jak:

  • raki,
  • czekan,
  • kask,
  • lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka.

Zobacz także: Lotnisko Warszawa - Radom oficjalnie otwarte. Przemawiał premier i ministrowie

Dom w Bąkowie, gdzie Tomasz U. zamordował matkę i babcię, oraz poważnie zranił dziadka