Wyjątkowo drogie święta! Zapłacimy więcej niż rok temu! Sprawdź!

2021-12-23 18:09
Wyjątkowo drogie święta! Zapłacimy więcej za mniej produktów niż rok temu! Sprawdź!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wyjątkowo drogie święta! Zapłacimy więcej za mniej produktów niż rok temu! Sprawdź!

Polacy organizują coraz skromniejsze święta! Na tegoroczne wydatki przeznaczymy średnio 1142 zł, czyli o 11 proc. mniej niż w 2020 r. i o 286 zł mniej niż dwa lata temu. Tak wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Wydamy średnio o 1142 zł, czyli o 11 proc. mniej niż w 2020 r. i o 286 zł mniej niż dwa lata temu! Biorąc pod uwagę inflację, w praktyce, to jeszcze większe zmiany - mówi rzecznik rejestru Halina Kochalska. - Mniej wydamy na żywność, na którą przeznaczymy tym razem 386 zł zamiast 442. Skromniejszy budżet - 451 zł jest też przewidziany na najbardziej znaczący punkt bożonarodzeniowych kosztów, czyli prezenty - tłumaczy.

Czytaj także: Tak kiedyś świętowano Boże Narodzenie! Zobacz Wigilię na archiwalnych zdjęciach [Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Te zmiany mają swoje dobre strony, mówi Halina Kochalska. - Problemów budżetu domowego z powodu nadmiernych wydatków obawia się 13 proc. badanych. Jeszcze w 2017 turbulencji finansowych ze względu na wigilijną kolację i gwiazdkowe prezenty spodziewał się nawet co piąty ankietowany  - dodaje.

Przed pandemią 7 procent Polaków brało na Święta pożyczki, teraz robi to zaledwie 2 procent. Wydatki pokrywane są najczęściej z bieżących dochodów i oszczędności.

QUIZ. Jak dobrze znasz świąteczne hity? Last Christmas to nie wszystko! Komplet punktów w tym quizie to wyzwanie

Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś prostego. Który utwór, grany przez rozgłośnie radiowe już w listopadzie, zwiastuje rychłe nadejście Bożego Narodzenia?
Muzyczne gwiazdy składają świąteczne życzenia czytelnikom ESKA.pl!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze