Uchodźcy polscy w Wielkiej Brytanii podczas Wigilii (1940)

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Uchodźcy polscy w Wielkiej Brytanii podczas Wigilii (1940)

Tak kiedyś świętowano Boże Narodzenie! Zobacz Wigilię na archiwalnych zdjęciach [Narodowe Archiwum Cyfrowe]

2021-12-25 19:38

Choinka, opłatek i wspólne kolędowanie - w tym roku święta ponownie spędzimy wyłącznie w gronie najbliższych. To ze względu na niepokojącą sytuację pandemiczną w Polsce. Tęsknicie za świętami w dużym gronie? Zobaczcie, jak świętowano Wigilię i Boże Narodzenie dawniej! Przygotowaliśmy galerię świątecznych zdjęć opublikowanych w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Święta kiedyś i dziś

Wciąż dzielimy się opłatkiem, śpiewamy wspólnie kolędy i siadamy do uroczystej kolacji. Jednak przez ostatnie lata sposób świętowania znacznie się zmienił. Przede wszystkim - coraz mniej osób deklaruje się jako osoby wierzące, a co za tym idzie, znaczna część Polaków nie obchodzi Bożego Narodzenia w ogóle. Są też rodziny, które ubierają choinkę i siadają do wspólnego posiłku, ale zupełnie pomijają sferę religijną rezygnując ze wspólnej wizyty w Kościele czy czytania pisma świętego. W Polsce jest też coraz mniej rodzin wielopokoleniowych, dlatego święta spędzamy w znacznie mniejszym gronie. Czasami decydujemy się zrezygnować z wielodniowych przygotowań i wyjechać na Boże Narodzenie do hotelu czy na zagraniczne wakacje.

Czytaj także: Potrawy wigilijne 2021: Co na stołach Polaków znajdzie się w tym roku? [GALERIA]

Do zmian w świętowaniu zmusiła nas także pandemia. Spotykamy się w mniejszym gronie ze względu na limity osób i pozostałe obostrzenia, unikamy też dalekich podróży, by nie narażać siebie i bliskich na ewentualne zachorowania. Koronawirus spowodował też zgony wielu osób, w związku z tym wiele rodzin spędzi święta bez najbliższych.

Jak świętowano kiedyś? Co znajdowało się na wigilijnych stołach? Jak dekorowano domy? Przygotowaliśmy świąteczną galerię zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zobacz zdjęcia!

Chcesz podzielić się swoimi świątecznymi wspomnieniami? A może masz w swoim albumie świąteczne zdjęcia, które chcesz pokazać nam i naszym czytelnikom? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia!