Wuhan: Odkryliśmy nowego koronawirusa, może być bardzo groźny dla ludzi

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wuhan: "Odkryliśmy nowego koronawirusa, może być bardzo groźny dla ludzi"

Wuhan: "Odkryliśmy nowego koronawirusa, może być śmiertelny dla ludzi"

2022-01-29 13:23

Niepokojące wieści od naukowców z Chin. - Odkryliśmy nowego koronawirusa, może być bardzo groźny dla ludzi - informują. NeoCoV, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS i może wywołać śmiertelną chorobę. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. NeoCoV - nowy śmiertelny wirus?
  2. NeoCoV podobny do SARS-CoV-2

Niepokojące wiadomości od naukowców z Wuhanu. - Odkryliśmy nowego koronawirusa - NeoCoV, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS; na razie NeoCoV szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje może przenieść się na ludzi i wywoływać śmiertelną chorobę - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk.

Czytaj także: DWA TYSIĄCE złotych za brak maseczki i ZAKAZ stosowania pouczeń. Nadchodzą duże zmiany!

NeoCoV - nowy śmiertelny wirus?

NeoCoV został odkryty w Republice Południowej Afryki i jest blisko spokrewniony z wywołującym śmiertelną chorobę koronawirusem MERS-CoV. Przez ostatnie 10 lat wykryto kilka ognisk zachorowań na MERS, głównie w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Obecnie NeoCoV rozprzestrzenia się wśród nietoperzy, ale w przyszłości, jeżeli przejdzie kolejną mutację, może przenieść się na ludzi i wywołać wśród nich śmiertelną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobę - piszą chińscy badacze w artykule opublikowanym na portalu bioRxiv. Portal gromadzi artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji.

NeoCoV podobny do SARS-CoV-2

Dodano, że NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą, co SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2. Według naukowców z Wuhanu infekcja NeoCoV nie może być zneutralizowana przez przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV.

- Dopiero dalsze badania pokażą, czy opisany przez chińskich badaczy wirus będzie stanowił zagrożenie dla ludzi - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) agencji TASS w czwartek. Dodano, że WHO wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz innymi organizacjami ONZ "obserwuje i odpowiada na pojawiąjące się zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych".

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. To samo brzmienie, inne znacznie - rozpoznaj słowa, które brzmią tak samo, choć oznaczają co innego!

Pytanie 1 z 23
Śniegu zimą lub w miseczce na śniadanie:
ESKA XD #041 - MORSOWANIE, PRIME MMA, UNCHARTED, ACRAZE