Wjazd do centrów miast będzie PŁATNY! Ile zapłacą kierowcy?

i

Autor: Unspash Wjazd do centrów miast będzie PŁATNY! Ile zapłacą kierowcy?

Wjazd do centrów miast będzie PŁATNY! Ile zapłacą kierowcy?

2022-02-18 11:42

Wjazd do centrów miast w całej Polsce może być płatny? Okazuje się, że tak. Gminy, które zdecydują się wprowadzić strefy czystego transportu mogą zażądać od kierowców opłaty za jazdę po mieście. Opłata wydaje się niewielka, ale względem miesiąca, czy roku kwota robi się już poważna. Ile i którzy kierowcy zapłacą dodatkową opłatę?

O zmianach w polskich miastach mówi się coraz głośniej, ponieważ od 24 grudnia 2021 r., gminy dostały zielone światło do tworzenia stref czystego transportu według nowych zasad. Strefy mogą, ale nie muszą być wprowadzone, a decyduje o tym dana gmina. Ta może zażądać także opłat od kierowców, a co ważne - nie musi. Władze będą miały pełną dowolność. Jednak ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych daje im taką możliwość, a dla nich jest to dodatkowy wkład do budżetu. Dlatego niemal pewne zdaje się, że już niedługo w różnych polskich miastach kierowcy będą płacić za wjazd do centrum. Opłata nie wyda się spora, ale codzienne płacenie, albo zakup miesięcznego abonamentu to kwota, która już robi wrażenie i co ważne różnice w budżecie. Ile i którzy kierowcy mogą płacić za wjazd do centrum? Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Wjazd do centrów miast będzie PŁATNY! Ile zapłacą kierowcy?
  2. Wjazd do centrów miast będzie PŁATNY! Dodatkowa naklejka na szybie, albo mandat

CZYTAJ TAKŻE: Rozpoznasz te tablice rejestracyjne? O maksymalną liczbę punktów łatwo nie będzie! [QUIZ]

Wjazd do centrów miast będzie PŁATNY! Ile zapłacą kierowcy?

Strefy czystego transportu mają w swoim założeniu ograniczyć negatywny wpływ emisji zanieczyszczeń z transportu. Gminy, według ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych magą same zdecydować, czy taka strefa powstanie, czy nie. Jeżeli tak, to warto zaznaczyć, że niektóre pojazdy będą mogły wjeżdżać do strefy beż żadnych dodatkowych kosztów, to: auta elektryczne, napędzane wodorem, samochody, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, autobusy zeroemisyjne i szkolne, auta służb, czyli: policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nowe przepisy dają gminom władzę także w zakresie decyzji o tym jakie auta będą mogły poruszać się po centrum miasta za darmo. W przypadku, gdy nasz samochód na liście się nie znajdzie, czeka nas opłata. Kwota nie duża, bo ma wynosić nie więcej niż 2,5 zł na godzinę! Będzie można wykupić także miesięczny abonament w wysokości nie większej niż 500 złotych na miesiąc.

Wjazd do centrów miast będzie PŁATNY! Dodatkowa naklejka na szybie, albo mandat

Systemu nie będzie dało się oszukać. Samochody, które zostaną dopuszczone do jazdy po centrum dostaną naklejki na szybę. Z nich zwolnione będą samochody elektryczne, które różnią się już od pozostałych zielonymi tablicami. Za wjazd do centrum miasta bez wymaganej naklejki kierowca zapłaci mandat w wysokości maksymalnego miesięcznego abonamentu, czyli 500 zł.

Reprezentacja w skokach narciarskich wrócila do Polski

Rozpoznasz te tablice rejestracyjne? O maksymalną liczbę punktów łatwo nie będzie! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Samochód z tablicą rejestracyjną BL pochodzi z: