Wigilia wolna od pracy 2021: Czy tego dnia mamy wolne?

i

Autor: Jan Romero on Unsplash

Wigilia 2021 wolna od pracy: Czy tego dnia mamy wolne? To musisz wiedzieć!

2021-12-24 8:22

Wigilia wolna od pracy w 2021 roku to szansa dla wielu Polaków na przygotowanie świątecznego rodzinnego spotkania przy stole. Czy tego dnia nie będziemy musieli martwić się obowiązkami zawodowymi? Jest na to szansa! Czy Wigilia jest wolna od pracy w 2021 roku? Kto może liczyć na wolny dzień?

Wielu Polaków narzeka, że w tym roku święta wypadają w weekend przez co nie będzie dodatkowych dni wolnych od pracy. Jednak trzeba wiedzieć, że kalendarz wcale nie jest dla nas niekorzystny, a wręcz przeciwnie! Wigilia wolna od pracy w 2021 roku to marzenie wielu Polaków! Jest to specjalny dzień, traktowany jako początek świąt Bożego Narodzenia. Jednak według prawa, Wigilia nie jest świętem ani państwowym, ani kościelnym. Istnieje rozwiązanie, które sprawi, że tego dnia nie będziemy musieli martwić się obowiązkami zawodowymi. A także znajdziemy czas na spokojne przygotowanie się do świątecznej, rodzinnej kolacji wigilijnej. Kto może liczyć na dzień wolny? Okazuje się, że wielu Polaków będzie mogło cieszyć się Wigilią wolną od pracy!

CZYTAJ TAKŻE: Nowe obostrzenia od dzisiaj [1.12.2021]. Co się zmienia 1 grudnia? [LISTA]

Wigilia wolna od pracy 2021

Wigilia w tym roku przypada na piątek 24 grudnia. Oznacza to, że ten dzień nie jest wolny od pracy, ale może być. Dlaczego? Boże Narodzenie w tym roku wypada w sobotę, a zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Co to oznacza? Tyle, że jeszcze w grudniu będziemy mogli odebrać jeden dzień wolnego w pracy. Możemy zawczasu zarezerwować sobie dzień wolny właśnie w Wigilię, lub przekonać do tego szefostwo, ponieważ przeważnie to firma wyznacza termin odbioru.

Wigilia wolna od pracy 2021: Dzień wolny jeszcze w grudniu! To musisz wiedzieć!

Według Kodeksu pracy dzień wolny za święto przypadające w sobotę należy odebrać w tym samym miesiącu. W wielu przypadkach okres świąteczny oznacza spowolnienie w funkcjonowaniu, a pracownicy zaklepują urlopy na okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Dlatego najkorzystniejszym dniem odbioru będzie właśnie Wigilia 2021.

Wigilia wolna od pracy 2021. Czy Wigilia będzie wolna od pracy w 2022 roku?

Ten rok pod względem wolnej Wigilii jest korzystniejszy niż przyszły. W 2022 roku Wigilia przypadnie w sobotę, a Boże Narodzenie w niedzielę. Za święto przypadające w ostatni dzień tygodnia Polskie prawo nie przewiduje dodatkowego dnia wolnego. Dlatego warto w tym roku postarać się o to, aby Wigilia 2021 była wolna od pracy.

Atak zimy w Warszawie. Listopad kończy się śnieżycą