Wielkanoc 2021 przeniesiona na inny termin? Watykan wydał specjalny komunikat

i

Autor: episkopat.pl

Wielkanoc 2021 przeniesiona na inny termin? Watykan wydał specjalny komunikat

2021-03-24 11:00

Wielkanoc 2021 przeniesiona na inny termin? Watykan wydał jasny komunikat co do tego, jak w tym roku wyglądać będą święta wielkanocne. Podobnie jak w poprzednim roku wpłynie na nie twardy lockdown w Polsce oraz nowe obostrzenia na Wielkanoc. Stolica apostolska przypomniała, że kościoły oraz wiernych obowiązuje specjalny dekret.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do piątku rząd ogłosi nowe obostrzenia i prawdopodobnie twardy lockdown w Polsce. Powód jest jasny: koronawirus. Dzisiaj, 24 marca, liczba nowych zakażeń sięgnęła prawie 30 tys. zł (według danych Ministerstwa Zdrowia – 29 978 nowych przypadków). Czy Wielkanoc 2021 zostanie przeniesiona na inny termin? Aktualne obostrzenia w Polsce obowiązują do 9 kwietnia, a więc również w trakcie świąt wielkanocnych wypadających 4 kwietnia. Jak będą w związku z tym wyglądać obchody Wielkiego Tygodnia w kościele katolickim? Komunikat w tej sprawie wydała watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Komisja polskiego episkopatu przygotowała ujednolicone wskazania liturgiczne na Wielki Tydzień 2021 roku. W informacji przesłanej we wtorek (23 marca) przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski podkreślono, że zalecenia nie są oficjalnymi dokumentami władz kościelnych. Obowiązuje zasada, że każdy biskup diecezjalny decyduje na obszarze własnej diecezji, jakie konkretne wskazania liturgiczne zastosować.

Obostrzenia na Wielkanoc. Będą jednak KONTROLE W KOŚCIOŁACH? A może zostaną zamknięte? Nowe obostrzenia od 25 marca

Wielkanoc 2021 a nowe obostrzenia w kościołach

W Wielkanoc 2021 kościoły najprawdopodobniej pozostaną otwarte. KEP zaleca jednak, aby przestrzegali kilku podstawowych zasad w trakcie Wielkiego Tygodnia, a także Niedzieli Wielkanocnej i Poniedziałku Wielkanocnego:

  • kontrolowali dozwoloną liczbę wiernych w kościołach,
  • nie odprawiali obrzędu obmycia nóg w Wielki Czwartek,
  • zrezygnowali z całowania krzyża w Wielki Piątek,
  • ograniczyli procesje w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek i Wielką Sobotę wyłącznie do asysty,
  • zrezygnowali ze święcenia pokarmów w kościołach.

Oprócz tego w kościołach obowiązują ogólne zasady bezpieczeństwa oraz reżim sanitarny. Przypomnijmy, że nowe obostrzenia od 20 marca dotyczą całej Polski i wstępnie mają potrwać do 9 kwietnia.

Wielkanoc 2021 odwołana i przeniesiona na inny termin?

Zgodnie z dekretem, przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w Grobie Pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.). Decyzja o pominięciu poszczególnych obrzędów lub ich uproszczeniu należy do biskupa diecezjalnego. W propozycji wskazań nie ma odniesień do szczegółowych cywilnych wskazań sanitarnych, ponieważ zawsze brane są pod uwagę te, które aktualnie obowiązują.

Zamknięcie kościołów. APEL do rządu: "to posunięcie, którego nie można zaakceptować"

W ubiegłym roku przed Wielkanocą Stolica Apostolska wydała dekret stanowiący, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy. Odnosząc się do Wielkiego Tygodnia kongregacja zalecała, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej.