Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

i

Autor: pxhere/zdjęcie poglądowe Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

WIELKANOC 2021: Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

2021-03-05 11:47

Tegoroczna Wielkanoc przypada na pierwsze dni kwietnia. Dla chrześcijan, jednym z ważniejszych dni w roku, jest właśnie Wielki Piątek. W tym dniu na całym świecie nie odprawia się mszy świętej, natomiast w świątyniach odbywa się specjalna liturgia. W związku z tym, czy Wielki Piątek jest dniem wolnym do pracy? W niektórych krajach tak, w Polsce - NIE.

WIELKI PIĄTEK 2021 - CO OZNACZA?

Wielki Piątek 2021to dzień wolny od pracy? To bardzo często zadawane pytanie. Przypomnijmy, iż Wielki Piątek 10 kwietnia, to dzień śmierci Jezusa. W kościele katolickim i dla wszystkich chrześcijan, to jeden z najbardziej szczególnych dni. Wtedy też obowiązuje ścisły post, czyli jeden posiłek do syta oraz dwa niepełne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Wielki Piątek nie jest wolne.

W grudniu 2018 roku rozpoczęto pracę w Sejmie nad tym, by Wielki Piątek był wolny od pracy. Ostatecznie nowelizacja ustawy nie została uchwalona. Dzień wolny od pracy i szkoły, w okresie wielkanocnym, wypada 13 kwietnia. Jest to Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Lanym Poniedziałkiem.

Koziołek Matołek zaprasza do Pacanowa
Sonda
Powrót do szkoły po Wielkanocy - powinien nastąpić?

W JAKICH KRAJACH WIELKI PIĄTEK JEST WOLNY OD PRACY?

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w więcej niż w połowie krajów Unii Europejskiej. W Wielki Piątek do pracy nie idą m.in. Duńczycy, Szwedzi, Niemcy, Holendrzy czy Brytyjczycy. Wolne mają też mieszkańcy krajów prawosławnych m.in. Bułgarii, Serbii czy Macedonii. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]