Wielkanoc 2021. Co ze ŚWIĘCENIEM POKARMÓW w Wielką Sobotę 3 kwietnia?

2021-03-30 13:17
Wielkanoc 2021. Co ze ŚWIĘCENIEM POKARMÓW w Wielką Sobotę 3 kwietnia?
Autor: pixabay.com Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę 3 kwietnia. Czy będzie można przyjść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym?

Wielkanoc 2021. Co ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę 3 kwietnia? Czy w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, będzie można wybrać się do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób, dla których świąteczne tradycje są szczególnie ważne.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to jeden z nieodłącznych elementów Wielkanocy. Wiele osób nie wyobraża sobie świątecznego śniadania bez poświęconego w kościele koszyczka. Jednak w związku z pandemią koronawirusa, która już od ponad roku daje nam się we znaki, większość z nas będzie musiała zmienić swoje dotychczasowe zwyczaje. Apeluje o to prymas Polski abp Wojciech Polak. - Bardzo zachęcam i apeluję, byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach - powiedział w rozmowie z jedną z rozgłośni radiowych. By to zrobić, wystarczy odmówić krótką modlitwę, której tekst udostępniła Konferencja Episkopatu Polski. Całą modlitwę znajdziesz w artykule: Święcenie pokarmów: tekst modlitwy, którą należy odmówić w domu. Samodzielne święcenie pokarmów wielkanocnych

Wielka Sobota 2021. Co ze święceniem pokarmów w kościele 3 kwietnia?

Nie oznacza to jednak, że święcenie pokarmów w kościele się nie odbędzie. Diecezje mają możliwość święcenia pokarmów w otwartych przestrzeniach przed kościołem, ale przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. - Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne - podkreślił abp Polak. Zauważył jednocześnie, że święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych. - Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią możemy z tego zrezygnować - dodał.

- Zostawimy ten wybór nie będziemy prawnie tego odwoływać, ale bardzo bym zachęcał i apelował, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - powiedział abp Polak.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina

Informacji o święceniu pokarmów w Wielką Sobotę należy szukać na stronach poszczególnych parafii lub archidiecezji. Komunikat wydała już m.in. Archidiecezja Krakowska. Więcej czytaj w artykule: Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów w Krakowie?

Wielkanoc a obostrzenia. Nowy limit osób w kościołach

Przypominamy, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje NOWY LIMIT osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze