Wielkanoc 2021. Co ze ŚWIĘCENIEM POKARMÓW w Wielką Sobotę 3 kwietnia?

2021-03-30 13:17
Wielkanoc
Autor: pixabay.com

Wielkanoc 2021. Co ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę 3 kwietnia? Czy w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, będzie można wybrać się do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób, dla których świąteczne tradycje są szczególnie ważne.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to jeden z nieodłącznych elementów Wielkanocy. Wiele osób nie wyobraża sobie świątecznego śniadania bez poświęconego w kościele koszyczka. Jednak w związku z pandemią koronawirusa, która już od ponad roku daje nam się we znaki, większość z nas będzie musiała zmienić swoje dotychczasowe zwyczaje. Apeluje o to prymas Polski abp Wojciech Polak. - Bardzo zachęcam i apeluję, byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach - powiedział w rozmowie z jedną z rozgłośni radiowych. By to zrobić, wystarczy odmówić krótką modlitwę, której tekst udostępniła Konferencja Episkopatu Polski. Całą modlitwę znajdziesz w artykule: Święcenie pokarmów: tekst modlitwy, którą należy odmówić w domu. Samodzielne święcenie pokarmów wielkanocnych

Wielka Sobota 2021. Co ze święceniem pokarmów w kościele 3 kwietnia?

Nie oznacza to jednak, że święcenie pokarmów w kościele się nie odbędzie. Diecezje mają możliwość święcenia pokarmów w otwartych przestrzeniach przed kościołem, ale przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. - Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne - podkreślił abp Polak. Zauważył jednocześnie, że święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych. - Nawet jeśli to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią możemy z tego zrezygnować - dodał.

- Zostawimy ten wybór nie będziemy prawnie tego odwoływać, ale bardzo bym zachęcał i apelował, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach. To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - powiedział abp Polak.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina

Informacji o święceniu pokarmów w Wielką Sobotę należy szukać na stronach poszczególnych parafii lub archidiecezji. Komunikat wydała już m.in. Archidiecezja Krakowska. Więcej czytaj w artykule: Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów w Krakowie?

Wielkanoc a obostrzenia. Nowy limit osób w kościołach

Przypominamy, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje NOWY LIMIT osób w miejscach kultu religijnego – dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Sonda
Wielkanoc a pandemia. Jesteś za święceniem pokarmu w domu czy pod kościołem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze