Wielkanoc. Limity w kościołach, święcenie pokarmów. Jak będą wyglądać święta wielkanocne?

2021-03-30 12:41
Wielkanoc Kraków. Czy będzie święcenie pokarmów?
Autor: Pixaby

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Jak Wielkanoc będzie wyglądać w Krakowie? Niestety upłynie nam ona pod znakiem pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń. Ile osób może wybrać się do kościoła? Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów? Wszystkiego dowiecie się w naszym materiale.

Wielkanoc Kraków. Obostrzenia w związku z koronawirusem

Tegoroczna Wielkanoc w Krakowie będzie w dużej mierze przypominać tę zeszłoroczną. Jesteśmy w środku III fali koronawirusa. Liczba zakażeń COVID-19 każdego dnia jest bardzo wysoka. We wtorek, 30 marca w całej Polsce było to ponad 20 tysięcy zakażeń. W samej Małopolsce 1655. W kraju od soboty, 27 marca obowiązuje twardy lockdown. Wprowadzone zostały też nowe obostrzenia. Te dotyczą również kościołów. Przypomnijmy, że obowiązują limity w kościołach i miejscach kultu religijnego - pow. 100 mkw - 1 os. na 20 mkw. Obowiązkowe jest zachowanie dystansu - 1,5 metra pomiędzy pozostałymi wiernymi. Konieczne jest również zakrywanie ust i nosa.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina

Święcenie pokarmów w Krakowie. Jak będzie wyglądać?

Tegoroczne święcenie pokarmów również będzie należeć do wyjątkowych. Można to zrobić samemu w domu. Można również udać się do kościoła. Tradycyjne święcenie pokarmów w Krakowie odbywać się będzie przed świątynią.

Mamy tutaj jasny przekaz, żeby święcenia odbywały się na zewnątrz świątyni. Żeby apelować do wiernych o zachowanie przestrzeni 1,5 metra między sobą. Żeby święcenia odbywały się też częściej - mówi ksiądz Łukasz Michalczewski z biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Przedstawiciele Archidiecezji Krakowskiej przypominają również, że obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w trakcie Wielkanocy. Spowiedź wielkanocna odbywa się normalnie w Krakowie, jednak również z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE