Śmigus dyngus 2021. Za oblewanie wodą MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT. Jakiej wysokości?

2021-04-02 7:40

Mandat za oblewanie wodą w Śmigus dyngus? Owszem! W kilku przypadkach z pozoru niewinna zabawa może zostać uznana za wykroczenie. Kiedy zatem za oblewanie wodą możemy zostać ukarani? Jakiej wysokości są to kary? O szczegółach przeczytasz w naszym materiale.

Śmigus-dyngus, potocznie zwany również Lanym Poniedziałkiem, to nieodłączna część obchodów Świąt Wielkanocnych. Wiąże się z kultywowanym w Polsce od pokoleń zwyczajem wzajemnego oblewania się wodą. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie każdy ma ochotę uczestniczyć w tej tradycji. Polewanie wodą powinno mieć umiar i charakter symboliczny. Trzeba mieć bowiem świadomość, że z pozoru niewinna zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami - zarówno dla oblewających, jak również oblewanych.

Mandat w Śmigus dyngus - ile wynoszą kary?

Za oblewanie wodą można słono zapłacić. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy ktoś oblewa przechodniów na ulicy bez ich zgody. Wówczas policja może uznać to za wykroczenie i ukarać nas mandatem w wysokości nawet do 500 złotych. Na podobne konsekwencje może narazić się osoba, która oblała wodą pasażerów transportu publicznego czy też rzuciła balonem wypełnionym wodą w pojazdy mechaniczne będące w ruchu - m.in. w samochody czy rowerzystów.

- Innymi konsekwencjami mogą być te wymierzane przez sąd: kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nawet do 5 000 złotych. W skrajnych przypadkach oblanie wodą może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo polegające na naruszeniu nietykalności cielesnej - tłumaczy policja.

Należy również pamiętać o tym, że możemy narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, np. poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży np. na dworzec, lotnisko. Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych (np. konieczność zakupu kolejnego biletu). Osoba pokrzywdzona, w przypadku poniesionych strat materialnych może dochodzić swoich roszczeń (odszkodowania) na drodze postępowania cywilnego.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina

QUIZ: Wielkanoc w PRL. Pamiętasz te zwyczaje i przysmaki?

Pytanie 1 z 10
W PRL jajka używane do pisanek miały pewien feler: