paszport covidowy

i

Autor: Getty Images Nie przyjmiesz trzeciej dawki? Stracisz paszport covidowy

Weryfikacja osób zaszczepionych. Jak będzie wyglądać? Czy trzeba będzie pokazywać paszport covidowy od 15.12?

2021-12-14 9:45

Już dzisiaj, 14 grudnia, pojawi się nowe rozporządzenie epidemiczne, w którym znajdą się także przepisy dotyczące sposobu weryfikacji certyfikatów covidowych przez przedsiębiorców - powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Od 15 grudnia bowiem zaczną obowiązywać zaostrzone limity osób - m.in. w restauracjach i hotelach.

Od 15 grudnia będą obowiązywały nowe limity osób w miejscach publicznych. W transporcie zbiorowym ma on wynosić 75 proc. obłożenia. Kolejno w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na poniedziałkowej konferencji, że nowe rozporządzenie epidemiczne dotyczące m.in. sposobu weryfikacji certyfikatów covidowych pojawi się we wtorek. W poniedziałek rano zostało wysłane na obieg Rady Ministrów - dodał.

Jak będzie wyglądała weryfikacja takich certyfikatów? Czy każdy przedsiębiorca będzie miał prawo sprawdzić, kto jest zaszczepiony? Andrusiewicz przekazał, że "w rozporządzeniu pojawi się dokładne wskazanie, na czym ma polegać udowodnienie, czy jesteśmy osobą zaszczepioną, czy mamy certyfikat covidowy".

- Jeżeli od 15 grudnia wchodzą ostrzejsze limity do 30 proc. do restauracji, hoteli, będzie wskazanie, że jeżeli klient zechce wejść ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy. Czyli klient jest zobowiązany, jeśli zechce wejść. Jeżeli nie, nie musi niczego okazywać  - powiedział Andrusiewicz.

Z kolei Minister Zdrowia Adam Niedzielski na pytanie, jak przedsiębiorcy mają weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona, odpowiedział, że rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy, w których podadzą limit osób.  - Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy – powiedział Niedzielski.

Jak twierdzą specjaliści i redakcja portalu prawo.pl, pomimo wprowadzenia dzisiejszego rozporządzenia w życie, nadal nie istnieje żadna podstawa prawna do tworzenia regulaminów i weryfikacji paszportów covidowych. W rozporządzeniu jej nie ma, w żadnej z ustaw też, a zatem zaostrzenie limitów nie ma szansy zadziałać.

Ten quiz zdradzi prawdę o Tobie. Nic się nie ukryje

Pytanie 1 z 8
Twój partner/partnerka chce się rozstać, co wtedy robisz?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 13.12 (Goście: Leszek Balcerowicz - FOR, były minister finansów oraz dr Małgorzata Bonikowska - prezes CSM) Sedno Sprawy: Jan Rulewski