Maseczki

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Warmia i Mazury dostały maseczki z rządowej agencji. Część jest PO TERMINIE WAŻNOŚCI

2021-03-06 15:02

Województwo warmińsko-mazurskie, w związku z trudną sytuacją epidemiczną, ma dostać około 5 mln darmowych maseczek, które zostaną rozdane mieszkańcom. Okazało się jednak, że część maseczek przekazanych przez rządową agencję jest już po terminie ważności. Jak zapewnił w sobotę rzecznik wojewody Krzysztof Guzek, wszystkie mają zostać wymienione na nowe.

Maseczki przeznaczone dla mieszkańców Warmii i Mazur są od czwartku dostarczane z Agencji Rezerw Strategicznych do pięciu komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które przekazują je do poszczególnych gmin. Gminy mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców regionu. Jak informowały służby wojewody, łącznie będzie to 5,7 mln sztuk.

- Przy transporcie i przeładunku zorientowaliśmy się, że przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu. Zgłosiliśmy to od razu do Agencji, zwracając się o wymianę całego transportu - powiedział PAP rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Poinformował, że wymienione mają zostać wszystkie maseczki, które dostarczono do regionu, a transport z nowymi maseczkami o dłuższym terminie ważności jest już w drodze. Według niego większość poprzedniego transportu znajduje się nadal w komendach PSP. A te, które dotarły już do urzędów gmin i nie zostały rozdysponowane, są odbierane z powrotem przez strażaków.  - Jeśli gdzieś trafiły do mieszkańców, to są to jakieś pojedyncze przypadki i chyba dotyczy to jedynie Ełku - powiedział rzecznik.

Raport z Anteny 05.03

Z kolei urząd miejski w Olecku poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że dzień wcześniej przekazano tej gminie 88 tys. maseczek medycznych z Agencji Rezerw Materiałowych. - Nie przekazaliśmy ich mieszkańcom. Maseczki zostaną dziś zwrócone ze względu na kończący się termin przydatności. Część przeterminowała się 28 lutego, część ma termin przydatności do 8 marca. Czekamy na nową pełnowartościową partię - napisano w komunikacie.

Sprawę komentuje Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski w rozmowie z PAP podkreślił, że przekazane maseczki były pełnowartościowe. - 100 proc. maseczek, które dystrybuujemy, jest krajowej produkcji. Polski producent otrzymał na początku produkcji certyfikat tymczasowy na 6 miesięcy. Obecnie ma on już certyfikat pełny na 24 miesiące, ale na części opakowań funkcjonuje ta krótsza data - tłumaczył. - Problem, który pojawił się woj. warmińsko-mazurskim dotyczył tylko i wyłącznie oznaczeń na pudełkach i niewielkiej części dostawy, która pochodziła z pierwszego okresu produkcji. Maseczki są pełnowartościowe, ale żeby uciąć spekulacje, przekazaliśmy inną partię. Transport już dotarł na miejsce - oświadczył.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln. Zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach.

Sonda
Czy przestrzegasz obowiązku noszenia maseczek w sklepie?