W. Brytania: 100-letni polski weteran okradziony przez Polaków! Za skradzione pieniądze chciał wrócić do kraju

2022-07-05 8:30
 Podporucznik Jan Stangryciuk
Autor: Facebook/Embassy of the Republic of Poland in London Podporucznik Jan Stangryciuk

100-letni polski weteran okradziony w Wielkiej Brytanii przez Polaków! Podporucznik Jan Stangryciuk, jeden z ostatnich żyjących w Wielkiej Brytanii członków Polskich Sił Powietrznych. Za skradzione pieniądze mężczyzna z rodziną chciał wrócić do Polski.

100-letni weteran okradziony przez Polaków!

Podporucznik Jan Stangryciuk, jeden z ostatnich żyjących w Wielkiej Brytanii członków Polskich Sił Powietrznych, został okradziony we własnym domu w Londynie - poinformował portal British Poles. Jak dodał, sprawcami kradzieży była trójka Polaków.

Za skradzione pieniądze chciał wrócić do kraju

Do zdarzenia doszło 30 czerwca wczesnym popołudniem. Jak informuje portal British Poles, do drzwi domu, w którym Jan Stangryciuk mieszka z żoną Jadwigą, zapukał mężczyzna, mówiąc, że musi coś sprawdzić w kuchni. Gdy pani Jadwiga mu otworzyła, została przez niego odepchnięta, a za nim do domu wtargnęli dwaj jego wspólnicy. Przeczesywali mieszkanie zaglądając do każdej szafki i szuflady, i jak się później okazało, ukradli pieniądze, które państwo Stangryciukowie odłożyli na wyjazd do Polski. Cały napad trwał ok. 10 minut. O zdarzeniu poinformowane zostały policja i konsulat RP w Londynie.

Kim jest Jan Stangryciuk?

Stuletni obecnie Jan Stangryciuk (Jan Black) w czasie II wojny światowej był strzelcem pokładowym w Dywizjonie 300 "Ziemi Mazowieckiej". W czasie jednego z lotów szkoleniowych przeżył katastrofę lotniczą, w wyniku której doznał poważnych obrażeń, głównie twarzy. Udało się je usunąć dzięki eksperymentalnej terapii i wielu operacjom. Mimo tego, zdążył jeszcze w latach 1944-1945 wziąć udział w 18 misjach nad terytorium nazistowskich Niemiec. Był jedynym Polakiem, który wziął udział w paradzie zwycięstwa w Londynie 8 czerwca 1946 roku.

Stangryciuk, który w kwietniu obchodził 100. urodziny, jest jednym z najbardziej aktywnie uczestniczących w życiu brytyjskiej Polonii weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przed dwoma laty został awansowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień podporucznika.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Już przy 8/10 możesz nazywać się geniuszem

Pytanie 1 z 10
W sobotę przerwana została wspaniała seria zwycięstw Igi Świątek. Na jakiej liczbie się zatrzymała jej passa?
Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: NATO daje się wodzić za nos Putinowi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze