Uwaga na bociany na drogach! Masowo giną pod kołami aut!

2022-07-06 8:37
Uwaga na bociany na drogach! Masowo giną pod kołami aut!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Początek lipca to okres bardzo trudny dla młodych zwierząt. Wiele z nich opuszcza właśnie bezpieczne gniazda i norki i rusza samodzielnie w świat. Wybierając się na wakacje, należy zwrócić szczególnie uwagę, by nie przeszkadzać przyrodzie. W dużym niebezpieczeństwie znalazły się między innymi bociany.

O problemie bocianów przypomniała między innymi Grupa EkoLogiczna na swoim Facebooku:

,,Młode boćki właśnie teraz po raz pierwszy opuszczają gniazda, uczą się latać i niestety giną pod kołami rozpędzonych samochodów.  Dzieje się tak najczęściej w miejscach, w których gniazdo znajduje się w sąsiedztwie ruchliwej drogi lub sąsiaduje z żerowiskiem (łąka, pastwisko). Dziś taki przypadek k m. Mingosy, Sinołęka. Schemat jest najczęściej ten sam. Młody niefortunnie ląduje na drodze lub spaceruje po pierwszym locie na poboczu, nie świadomy zagrożenia. Szybko jadący samochód, spłoszony ptak, uderzenie i młody, który przebywał w gnieździe ponad 2 miesiące ginie. Takich przypadków tylko na terenie powiatu siedleckiego notujemy do 10 rocznie.

Bocian na drodze - to niebezpieczne również dla ludzi!

,,Taka śmierć to ewidentna strata dla przyrody, ale też zagrożenie dla ludzi. Ważący około 4 kg ptak może spowodować spore szkody. Notowaliśmy już przypadki, w których bocian wpadł do kabiny samochodu ciężarowego, strzaskał szybę i tylko dzięki temu, że kierowca jechał wolno udało się uniknąć nieszczęścia.  W załączeniu pokazuję klasyczny przykład młodego z jednej, spod siedleckich miejscowości, który spacerował na drodze akurat w momencie, gdy przyjechaliśmy do gniazda.  Ptaka w pełnym pędzie ominęło kilka samochodów, a nam na szczęście udało się go skierować na właściwe tory (po kilku minutach wylądował szczęśliwie w gnieździe). BARDZO PROSIMY ZWOLNIJCIE!"

QUIZ. Jedzenie na literę B

Pytanie 1 z 17
Barszcz to:
Klapa z budżetu obywatelskiego w Warszawie. Drzewa, które miały chronić przed smogiem wycięto!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze