USA: Jednej nocy przeszło 30 tornad! Co najmniej 79 ofiar śmiertelnych! Joe Biden: Niewyobrażalna tragedia

i

Autor: Canva/Jan Mallander

USA: Jednej nocy przeszło 30 tornad! Co najmniej 79 ofiar śmiertelnych! Joe Biden: Niewyobrażalna tragedia

2021-12-11 19:33

W wyniku tornad, które w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę przeszły przez środkowe stany USA, śmierć poniosło co najmniej 79 osób - podały państwowe i lokalne władze. Prezydent USA Joe Biden napisał w sobotę na Twitterze, że tornada, które w centralnych stanach minionej nocy spowodowały śmierć dziesiątek osób, to "niewyobrażalna tragedia".

W stanie Kentucky zginęło co najmniej 70 osób - poinformował w sobotę gubernator Andy Beshear, dodając że "w rzeczywistości liczba ofiar może przekroczyć 100 przed końcem dnia". Burmistrz miejscowości Monette w stanie Arkansas Bob Blankenship powiedział CNN, że wskutek tornada w sobotę śmierć poniosły dwie osoby, a w pobliskiej miejscowości – jedna.

W stanie Tennessee trzy osoby zginęły w nocy podczas przejścia trąby powietrznej: jedna osoba poniosła śmierć w hrabstwie Obion, dwie - w Lake Country. Władze w Edwardsville w stanie Illinois poinformowały, że służby ratownicze stoją przed wielkim wyzwaniem odnalezienia zaginionych pracowników w częściowo zawalonym magazynie firmy Amazon. Miejscowy szef policji Mike Fillback potwierdził, że zginęły co najmniej dwie osoby i że ratownicy pracują na miejscu. W stanie Missouri w miejscowości Defiance śmierć poniosła 84-letnia kobieta, która podczas tornada była w swo domu; nie są znane okoliczności jej śmierci.

CZYTAJ TAKŻE: Karetka pogotowia ratunkowego zderzyła się z ciężarówką. Trzy osoby w szpitalu

Tragiczny bilans tornad w USA. Joe Biden: Niewyobrażalna tragedia

Prezydent USA Joe Biden napisał w sobotę na Twitterze, że tornada, które w centralnych stanach minionej nocy spowodowały śmierć dziesiątek osób, to "niewyobrażalna tragedia". Dodał, że na bieżąco jest informowany o sytuacji w dotkniętych kataklizmem regionach kraju.

- Pracujemy z gubernatorami stanów, aby się upewnić, że mamy wszystko co potrzebne dla poszukiwania osób, które przeżyły – dodał. W nocy z piątku na sobotę zanotowano co najmniej 30 tornad na terytorium sześciu stanów: Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri, Missisipi i Tennessee.

W fabryce świec w Mayfield w Kentucky w momencie uderzenia tornada znajdowało się około 110 osób, według pierwszych doniesień są ofiary śmiertelne. Ofiary są także w firmie Amazon w stanie Illinois, gdzie zawalił się dach magazynu i w domu opieki w stanie Arkansas. Gubernator stanu Kentucky Andy Beshera przypuszcza, że zginęło co najmniej 50 osób. Nie wykluczył on jednak, że mogło zginąć nawet 70-100 osób.

Pijany syn policjanta w BMW spowodował potworny wypadek