Ukraina wyzwoliła kolejne miejscowości. Wcześniej odbyły się tam referenda

i

Autor: JUAN BARRETO/AFP/East News Ukraina wyzwoliła kolejne miejscowości. Wcześniej odbyły się tam "referenda"

Ukraina wyzwoliła kolejne miejscowości. Będzie załamanie rosyjskiego frontu?

2022-10-03 8:39

Ukraińcy wyzwolili dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim. Wcześniejsze medialne doniesienia o uwolnieniu Archangielskie i Myrolubiwki potwierdził w nocy prezydent tego kraju. Ostatnio w tym obwodzie odbyły się pseudoreferenda aneksyjne.

Kolejne miejscowości w Ukrainie wyzwolone

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę w wieczornym przemówieniu wideo, że siły ukraińskie wyzwoliły dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim - Archangielskie i Myrolubiwkę. To jeden z obwodów, w których Kreml przeprowadził pseudoreferenda akcesyjne.

Zełenski wspomniał o obu miejscowościach, dziękując przy tym poszczególnym jednostkom sił ukraińskich za poświęcenie na froncie.

Czytaj także: Papież Franciszek z mocnym apelem do Władimira Putina! To pierwszy tak bezpośredni głos od początku wojny w Ukrainie

W swoim wystąpieniu Zełenski podkreślił, iż sukces sił ukraińskich nie ogranicza się do Łymanu w obwodzie donieckim. "Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się teraz najbardziej popularna w mediach. Ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się do Łymana" - oświadczył ukraiński prezydent.

Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.

Z kolei białoruska niezależna Nasza Niwa analizuje relacje rosyjskich "blogerów frontowych", z których wynika, że siły ukraińskie doszły do miejscowości Dudczany.

Rosyjski front się załamie?

Potwierdzenie tych nieoficjalnych informacji oznaczałoby, że Ukraińcy od soboty weszli w głąb rosyjskich pozycji na ponad 20 km, a rosyjski front na tym odcinku może się załamać.

Czytaj także: Liczne ofiary cywilne po rosyjskim ataku na konwój humanitarny pod Zaporożem

Zełenski podkreślił też, że kiedy flaga ukraińska wraca na tereny wyzwolone, "nikt nie pamięta rosyjskiej farsy z kilkoma kawałkami papieru i aneksjami". "Oczywiście poza organami ścigania Ukrainy. Bo każdy, kto jest zamieszany w jakiekolwiek elementy agresji przeciwko naszemu państwu, będzie za to odpowiedzialny” – powiedział

UkrAlina - dr Olena Babakova

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Sukcesem będzie już połowa punktów

Pytanie 1 z 10
Jeszcze Polska nie zginęła...