Uczniowie zamknięci na noc w szkole podstawowej! Powód - wykryto zakażenia koronawirusem

2021-11-03 9:42

Dziesiątki uczniów zamknięto na wiele godzin w szkole podstawowej w Pekinie po wykryciu zakażenia koronawirusem u jednego z nauczycieli. Dzieci przeszły badania na Covid-19 i skierowano je na kwarantannę – podała w środę stacja BBC, cytując lokalne media.

Według agencji Bloomberga nagły lockdown w szkole ogłoszono w poniedziałek, a rodzice uczniów do późnych godzin nocnych z niepokojem czekali przed budynkiem na informacje o swoich dzieciach.

Dopiero około północy dyrektor szkoły oświadczył, że część dzieci zostanie skierowana na kwarantannę, a niektóre muszą spędzić noc w szkole, czekając na wyniki badań. Testom poddano wszystkich uczniów i cały personel placówki – podała BBC.

Uczniowie szkoły podstawowej są najprawdopodobniej w wieku 7-12 lat. Bloomberg podał, że na kwarantannę skierowano również podopiecznych pobliskiego gimnazjum, gdzie uczy się dziecko zakażonego nauczyciela z podstawówki, u którego również wykryto infekcję.

Według Bloomberga zamknięto również 16 innych szkół w pekińskiej dzielnicy Chaoyang, ponieważ ich pracownicy byli narażeni na infekcję, gdy przyjmowali dawki przypominające szczepionek przeciw Covid-19 w tym samym punkcie szczepień co zakażony nauczyciel z podstawówki. Łącznie na kwarantannę skierowano ponad 400 osób.

Chińskie władze od początku pandemii stosują zasadę „zero tolerancji” dla koronawirusa i stanowczo reagują nawet na pojedyncze przypadki zakażeń, mimo że większość innych krajów wraz z postępem programu szczepień łagodzi restrykcje i przechodzi na model „życia z Covid-19”.

W ostatnich tygodniach Chiny mierzą się z nową falą infekcji wariantem Delta, która dotarła do około 15 prowincji. Od połowy października w kraju wykryto już ponad 500 infekcji lokalnych. Miliony ludzi objęto lockdownem lub umieszczono na kwarantannie. Poszczególne miasta i prowincje wprowadzają ograniczenia dotyczące osób przybywających z obszarów ryzyka.

Stanowcze działania w Pekinie wiązane są ponadto z planowanym na 8-11 listopada plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Władze chcą również wygasić ogniska choroby przed lutowymi Igrzyskami Olimpijskimi.

Państwowa komisja zdrowia zgłosiła w środę 109 nowych objawowych zakażeń koronawirusem, w tym 93 przypadki, w których do infekcji doszło na terytorium kraju. To najwyższy dobowy bilans lokalnych zakażeń od początku najnowszej fali. Najwięcej, 35 takich infekcji, wykryto w prowincji Heilongjiang na północnym wschodzie kraju.

Polska sztafeta z pierwszym medalem na ME pływaków w Kazaniu

Quiz. Tak to było w PRL – nasze najlepsze komedie

Pytanie 1 z 15
Serial „Alternatywy 4” miał swojego Dyzmę. Był nim:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE