Test na COVID-19

i

Autor: Getty Images

U naszych sąsiadów potwierdzono pierwszy przypadek wariantu B.1.640 koronawirusa

2022-01-06 22:42

Szpital Uniwersytecki w Hradec Kralove poinformował w czwartek o wykryciu w Czechach pierwszego przypadku wariantu B.1.640 koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) B.1.640 pojawił się we wrześniu 2021 r. w Demokratycznej Republice Konga (DRK).

U badanego mężczyzny podejrzewano wystąpienie wariantu Omikron koronawirusa i próbki poddano sekwencjonowaniu, które wykazały obecność wariantu B.1.640. Przedstawiciele służb sanitarnych poinformowali, że wystąpienie wariantu, który pojawił się jesienią w DRK, ma związek z pięcioma osobami z jednej rodziny.

 

28 letni mężczyzna przyjechał 19 grudnia ubiegłego roku do Hradec Kralove z Pragi, gdzie pracował. Po czterech dniach on, a następnie czterech członków jego rodziny zachorowało. Mężczyzna nie miał żadnych związków z zagranicą - poinformowały lokalne służby sanitarne.

Ich rzeczniczka Veronika Krejczi podała, że wszystkie zakażone osoby wykazywały klasyczne objawy Covid-19, tj. kaszel, zmęczenie, bóle stawów i mięśni, gorączkę oraz katar. W dwóch przypadkach zgłaszano też utratę powonienia. Żaden z pacjentów nie był w ciężkim stanie. Mężczyzna zainfekowany wariantem B.1.640 nie jest hospitalizowany.

Pierwszy przypadek wariantu B.1.640 koronawirusa w Czechach 

Według ekspertów wariant B.1.640 wykrywany jest od września ubiegłego roku. Dotąd stwierdzono około 400 różnych mutacji. Większość z nich zgłoszono we Francji.

WHO klasyfikuje warianty koronawirusa w trzech kategoriach: budzące niepokój, zmuszające do uwagi oraz budzące obawy. B.1.640 należy do trzeciej kategorii. Omikron zaliczany jest do wariantów budzących niepokój. Według czeskiego Państwowego Instytutu Zdrowia Omikron stanowi w kraju około 35 proc. notowanych przypadków SARS-CoV-2.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE