pilne

i

Autor: eska.pl

Turcja przeciwna wejściu Finlandii i Szwecji do NATO!

2022-05-13 14:02

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że nie jest możliwe, aby Turcja, będąca członkiem NATO, pozytywnie oceniła plany Szwecji i Finlandii dotyczące przystąpienia do paktu. Jak podaje Reuters Erdogan stwierdził, że te dwa kraje są "domem dla wielu organizacji terrorystycznych".

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan sprzeciwił się wejściu Szwecji i Finladnii do NATO! - Uważnie śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnej opinii – powiedział w piątek dziennikarzom. Jak podaje Reuters plan Finlandii, by ubiegać się o członkostwo w NATO, ogłoszony w czwartek, oraz oczekiwanie, że Szwecja pójdzie w jej ślady, spowodowałyby rozszerzenie zachodniego sojuszu wojskowego. Temu chciał zapobiec prezydent Rosji Władimir Putin.

Mała Amal w Przemyślu

Finlandia zapowiedziała wniosek o członkostwo w NATO

Rząd Finlandii zdecydował się ubiegać o członkostwo w NATO po tym, jak Władimir Putin groził temu krajowi. Putin zaznaczył, że gdy Finlandia zdecyduje się na taki ruch Rosja może postąpić podobnie jak w przypadku Ukrainy. Fiński prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin w czwartek poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że będą ubiegać się o członkostwo w NATO.

- Poprzez członkostwo w NATO Finlandia zmaksymalizuje swoje bezpieczeństwo, a przy tym nikomu nie będzie zagrażać. To historyczny punkt zwrotny – mówił prezydent Sauli Niinisto.