Trwa brzezień! Co to takiego i skąd wzięła się nazwa?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Trwa brzezień! Co to takiego i skąd wzięła się nazwa?

2022-03-17 10:54

Wiosna kalendarzowa przyjdzie do nas już 21 marca. Po długiej zimie wszyscy oczekują jej nadejścia z utęsknieniem. Tymczasem warto zwrócić uwagę na jej oznaki już teraz. I nie chodzi tylko o śpiewające ptaki. Trwa właśnie brzezień! Co to takiego i skąd wzięła się nazwa? Sprawdźcie w naszym artykule!

Czym jest brzezień? Tak marzec nazywano po staropolsku, a to przez wzgląd na brzozy, z których w tym okresie pozyskiwano oskołę, czyli sok brzozowy. Napój ten dawniej był bardzo ceniony, a z po fermentacji czyniono z niego nawet lekko alkoholowy napitek.

Brzoza w ogóle zawsze była drzewem o bardzo szerokim, praktycznym zastosowaniu dla ludności. Prócz wspomnianej oskoły, wytwarzano z niej barwniki oraz całą gamę narzędzi gospodarczych, a korę wykorzystywano jako podpałkę oraz do produkcji dziegciu, czyli smolistej, kleistej substancji, służącej w zależności od potrzeb jako smar, klej czy bakteriobójcza maść. - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Ukradli butle z gazem. Szuka ich policja

QUIZ: Co oznaczają te symbole na metkach ubrań?

Pytanie 1 z 12
Jeżeli na metce znajduje się taki symbol, oznacza, że ubranie należy prać:
QUIZ - co oznaczają te symbole na metkach ubrań?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE