Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva/ fot. Kampus Production/Pexels

TEN popularny produkt zdrożeje o ponad 50 procent w 2022 roku! Polacy korzystają z niego codziennie!

2021-12-20 11:11

W tym roku wiele produktów spożywczych już znacznie podrożało. Jednak podwyżka cen tego artykułu spożywczego będzie znacznie wyższa i odczuje ją wielu polaków. Specjaliści szacują, że średnia cena tego popularnego produktu będzie o 50% wyższa. Jaki to produkt i czym spowodowana jest aż tak duża podwyżka przeczytacie w naszym artykule.

Kawa będzie droższa o kilkadziesiąt procent!

Większość z Polaków nie wyobraża sobie bez niej początku dnia. Kawa, bo to o niej mowa, już wkrótce stanie się produktem luksusowym. Jak podaje portal Wyborcza.biz już wkrótce ceny kawy poszybują mocno w górę, i to nie o kilka procent, a kilkadziesiąt. Powodem, dla którego za kawę zapłacimy w 2022 średnio o 50% więcej są między innymi zmiany klimatyczne. Plantatorzy kawy z Brazylii oceniają, że w wyniku tegorocznych przymrozków i susz zniszczonych zostało około 20 procent upraw. Oznacza to, że w tym roku zbiory kawy będą o wiele niższe. Warto wspomnieć, że w samej Brazylii produkuje się około 35 procent kawy trafiającej na globalne rynki. Niestety szacuje się, że zanim urosną nowe krzewy i uda się nadrobić straty z tego roku, minie przynajmniej rok. Przez ten czas ze względu na ograniczoną dostępność tego produktu ceny kawy ostro pójdą w górę. Wpływ zmian pogodowych oraz pandemii na obniżenie produkcji ziaren kawowca odczuła nie tylko Brazylia, ale także inni czołowi eksporterzy popularnej arabiki – a mianowicie Kolumbia i Etiopia. Niestety powodem, dla którego za kawę zapłacimy o wiele więcej nie jest jedynie słaba podaż.

Kolejnym czynnikiem są problemy z transportem tego surowca. Globalny handel nadal ma spore opóźnienia. Ponadto producenci, mając świadomość, że ich produkt tylko zyskuje na wartości, więc nie śpieszą się z dostawami, czekając, aż sprzedawany przez nich produkt uzyska taką cenę, że odbiją on sobie straty związane z utratą części upraw. Według serwisu Wyborcza.biz cena kawy wzrosną o przynajmniej 30, a maksymalnie nawet o 70 procent. Niestety jest to jedynie wstępna prognoza, bo końcowy produkt, który trzeba jeszcze obrobić i spakować. Niestety ceny za energię potrzebną do obrobienia ziaren i ich transport także wzrosły, niewykluczone jest, więc, że wzrost cen kawy będzie jeszcze wyższy. Średnio szacuje się, że kawa na sklepowych półkach zdrożeje o połowę. Jeśli do tej pory 1 kilogram popularnej ziarnistej arabiki kosztował około 50 zł to w przyszłym roku możemy się spodziewać, że za ten sam produkt zapłacimy 75 zł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!