komar

i

Autor: Pixabay.com

Te kolory PRZYCIĄGAJĄ KOMARY! Nowe ustalenia naukowców!

2022-02-11 13:34

Nie tylko zapach dwutlenku węgla, ale i niektóre kolory, zwłaszcza czerwony, przyciągają przenoszące tropikalne choroby komary z gatunku Aedes aegypti - informuje pismo „Nature Communications“. Owady te ignorują natomiast inne kolory, takie jak zielony, fioletowy, niebieski i biały.

Aedes aegypti jest nosicielem żółtej febry oraz dengi, które występują u ludzi i małp w strefie subtropikalnej i tropikalnej, a także chorób chikungunya i Zika. Choroby te są przyczyną wielu zgonów, problemów systemu opieki zdrowotnej i ogromnych strat finansowych.

Nowe badania prowadzone przez naukowców z University of Washington (UW) we współpracy z University of California w Santa Barbara i niemieckim uniwersytetem we Freiburgu wskazują, że komary te – po wykryciu dwutlenku węgla, który wydychamy – lecą w kierunku określonych kolorów, w tym czerwonego, pomarańczowego, czarnego i niebieskozielonego. Ignorują inne kolory, takie jak zielony, fioletowy, niebieski i biały. Naukowcy uważają, że te odkrycia pomagają wyjaśnić, w jaki sposób komary znajdują żywicieli: ponieważ ludzka skóra, niezależnie od ogólnej pigmentacji, wysyła do ich oczu silny, czerwono-pomarańczowy „sygnał”.

- Wydaje się, że komary wykorzystują zapachy, aby pomóc im rozpoznać to, co znajduje się w pobliżu, jako żywiciela do ugryzienia – powiedział Jeffrey Riffell, profesor biologii UW. - Kiedy wyczuwają określone związki, takie jak CO2 z naszego oddechu, zapach ten stymuluje oczy do wyszukiwania określonych kolorów i innych wzorów wizualnych, które są związane z potencjalnym gospodarzem, i kierują się do niego.

Wiedza o tym, które kolory przyciągają głodne komary, a które nie, może pomóc w zaprojektowaniu lepszych środków odstraszających, pułapek i innych metod zwalczania komarów.

- Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: co mogę zrobić, aby powstrzymać komary przed ugryzieniem mnie? – zaznaczył prof. Riffell. - Kiedyś mówiłem, że istnieją trzy główne wskazówki, które przyciągają komary: oddech, pot i temperatura skóry. W tym badaniu znaleźliśmy czwartą wskazówkę: kolor czerwony, który można znaleźć nie tylko na ubraniach, ale także w skórze każdego człowieka. Odcień skóry nie ma znaczenia; wszyscy emitujemy czerwień. Odfiltrowanie tych atrakcyjnych kolorów na naszej skórze lub noszenie ubrań, które nie zawierają tych kolorów, może być innym sposobem zapobiegania ugryzieniom komarów.

Naukowcy śledzili zachowanie samic Aedes aegypti, którym przedstawiano różne rodzaje wizualnych i zapachowych wskazówek. U wszystkich gatunków komarów tylko samice piją krew, a ukąszenia A. aegypti mogą przenosić dengę, żółtą febrę, choroby chikungunya i Zika. Badacze śledzili poszczególne komary w miniaturowych komorach testowych, do których rozpylali określone zapachy i prezentowali różne rodzaje wzorów wizualnych - takie jak kolorowa kropka lub ludzka ręka.

Bez żadnego bodźca zapachowego komary w dużej mierze ignorowały kropkę na dnie komory, niezależnie od koloru. Po wpuszczeniu CO2 do komory komary nadal ignorowały kropkę, jeśli była zielona, niebieska lub fioletowa. Ale jeśli była czerwona, pomarańczowa, czarna lub błękitna, samice leciały w jej kierunku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Protest rolników w Łódzkiem