Niższe rachunki za prąd i gaz

i

Autor: Canva Niższe rachunki za prąd i gaz

Tarcza antyinflacyjna: tańszy gaz i prąd. Rząd zapowiedział duże zmiany w cenach!

2021-11-25 12:37

Wysoka inflacja i wzrost cen energii sprawiły, że już jakiś czas temu rząd zapowiedział pakiet pomocowy, nazwany „tarczą antyinflacyjną”. Chociaż już w ostatnich tygodniach pojawiały się pojedyncze informacje na temat tego, co będzie zawierała, to prezentację wszystkich założeń trzeba było poczekać do dzisiejszej konferencji.

Za prąd i gaz zapłacimy mniej, ale…

To już pewne, że od stycznia rząd wprowadza obniżkę podatku VAT na gaz ziemny. Stawka podatku VAT na energię elektryczną zostanie obniżona z obecnie obowiązujących 23 proc. do 8 proc. Niestety zmiana ta wprowadzona zostanie tylko na okres od stycznia do marca 2022. Również na trzy miesiące planowane jest zniesienie akcyzy na energię elektryczną. Zwolnione z opłacania akcyzy zostaną gospodarstwa domowe.

Tymczasowe zmniejszenie opodatkowania za gaz i prąd miałoby przeciwdziałać negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym związanymi z wciąż rosnącymi cenami za wszystkie produkty. Pierwszy projekt w sprawie obniżenia stawek VAT na prąd trafił do Sejmu 26 października 2021 r. Jego projektodawcami byli członkowie z Koalicji Polskiej, którzy słusznie zauważyli, że mniejszy podatek pozwoliłby na zmniejszenie rachunków za prąd dla końcowych odbiorców. Projektodawcy nie przedstawili jednak szacunków dotyczących potencjalnych kosztów zmiany dla budżetu państwa.

„Koszty energii elektrycznej systematycznie rosną. Ceny na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie są coraz wyższe, co przekłada się na koszty gospodarstw domowych. Należy pamiętać, że rachunek za energię elektryczną zawiera w sobie kilka opłat, wartość faktycznie zużytej energii elektrycznej oraz koszt dystrybucji” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jakie inne zmiany w ramach Tarczy antyinflacyjnej?

Na dzisiejszej wspólnej konferencji Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, przedstawili projekt „Tarczy antyinflacyjnej”. Zapowiedziano także, że tańsze ma być także paliwo i ceny żywności. Wspomniano także, że rząd będzie obniżać podatki, a Polacy mają się o tym przekonać w najbliższym czasie, gdy od 1 stycznia 2022 roku zaczną obowiązywać zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy tymczasowa obniżka VAT to dobry pomysł?