Czym jest tajemnicza dziura w oceanie?

i

Autor: Google Maps Czym jest tajemnicza "dziura" w oceanie?

Tajemnicza „dziura” w ocenie na Google Maps. Co to takiego? Jak ją znaleźć? [WIDEO]

2021-11-04 11:34

Przeglądając Mapy Google można natrafić na wiele ciekawych ujęć zarówno miejsc, jak i ludzi których uchwyciły kamery fotografujące panoramiczne widoki ulic (Street view). Wiele osób przegląda mapy Google w celu znalezienia czegoś "nietypowego" co uchwyciły kamery – jak np. „dziura” w oceanie.

Czym jest „dziura” w oceanie którą znajdziesz na Google Maps?

Oglądanie Oceanu Spokojnego na Google Maps może wydawać się czymś monotonnym i bezsensownym, o ile nie zobaczy się dziury na środku oceanu! Bo tak dokładnie wygląda uchwycona przez satelitę wyspa. Na pierwszy rzut oka wyspa Vostok wygląda jak czarna dziura pośrodku Oceanu Spokojnego. Wyspa należy do Republiki Kiribatii i znajduje się na północ od Nowej Zelandii. Jest jedną z 11 wysp koralowych wchodzących w skład tzw. Sporad Środkowo polinezyjskich (Line Islands). W 1979 roku wyspa Vostok została ogłoszona rezerwatem dzikiej przyrody i jej dziewiczy wygląd został praktycznie niezmieniony przez człowieka.

Wyspa widziana z góry wygląda jakby objęta była „cenzurą” ponieważ jej środek jest praktycznie czarny, a przynajmniej taką mroczną wersję wyspy uchwyciła satelita. Ciemną barwę wyspy, którą uchwyciło oko kamery wyspa zawdzięcza gęstej pokrywie leśnej. Vostok skrywa jednak mroczna tajemnicę, porastające tę wyspę drzewa są zabójczo niebezpieczne dla ptaków, które postanowią się tam zatrzymać w trakcie migracji.

Ptak oblepiony nasionami

i

Autor: fot. David Eickhoff / Wikimedia Commons Ptak oblepiony nasionami

Mroczna tajemnica wyspy

Wyspa Vostok ma swojego "cichego mordercę". Chodzi dokładnie o drzewa należące do grupy Pisonia. Drzewa te mają nasiona oblepione lepką mazią. Nasiona są tak lepkie, że przywierają do ptaków i gadów. Zwierzęta – zwłaszcza ptaki, oblepione lepką wydzieliną, nie są zdolne do lotu, sprawnego poruszania się, czy oczyszczenia piór, w wyniku czego giną, kończąc jako kompost dla morderczych drzew. I chociaż czarna dziura w oceanie nie zaprowadzi nas do mitycznego „środka świata” to prawdopodobnie z ptasiej perspektywy zapewne jest to niezwykle zabójcze i niebezpieczne miejsce, którego mroczny wygląd uchwycony na satelitarnej mapie odpowiada temu co je tam spotyka.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!