Szkolenia wojskowe dla PRACOWNIKÓW! Będzie m.in. nauka strzelania

i

Autor: Stanislaw Bielski/REPORTER

Szkolenia wojskowe dla PRACOWNIKÓW! Będzie m.in. nauka strzelania

2022-03-23 12:03

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, strategiczna państwowa spółka, rozpoczyna szkolenia obronne dla kilku tysięcy swoich pracowników w całym kraju. Wojskowy trening wdrażają Poczta Polska i Lasy Państwowe – informuje we wtorek "Rzeczpospolita” i stawia pytanie, czy inne, ważne państwowe spółki pójdą w ich ślady. Strzelnice w Polsce przeżywają oblężenie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Poczta Polska, czy chociażby Lasy Państwowe organizują dla swoich pracowników wojskowy trening. „Rz” donosi, że wspomniane firmy podążają tropem wyznaczanym przez nastroje: po rosyjskim ataku na Ukrainę wzrosła liczba osób, które zgłaszają się do wojska, aby odbyć podstawowe szkolenie. Gazeta zapytała w resorcie Jacka Sasina, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych zarządziło wojskowe szkolenia w większej liczbie firm zarządzających ważnymi dla bezpieczeństwa segmentami gospodarki. - Usłyszeliśmy, że na razie dominują inicjatywy oddolne, ale minister im sprzyja – wskazała "Rz”.

Szkolenia wojskowe dla PRACOWNIKÓW!

Jak podaje „Rz” szkolenia pracowników kadry PGNiG to inicjatywa szefa gazowego potentata.

- Chodzi o podniesienie świadomości obronnej, sprawności w sytuacjach kryzysowych i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pracowników. Program szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i obronności obejmuje obowiązkowe zajęcia z cyberbezpieczeństwa dla kadry menedżerskiej, obligatoryjne kursy pierwszej pomocy i reagowania kryzysowego. Na początek dla co najmniej 4700 pracowników – mówi dla „Rz” prezes Paweł Majewski.

Menadżerowie PGNiG dobrowolnie mogą przystąpić także do lekcji na strzelnicach i kursów zasad obchodzenia się z bronią. W Lasach Państwowych podobne ćwiczenia odbywają się od dwóch lat w ośrodku strzeleckim Lasów Państwowych w Tucholi. Szkolenia prowadzone są przez oficerów WOT. Zwiększone zainteresowanie treningiem sprawiło, że trwa przygotowywanie kadry instruktorów dla regionalnych dyrekcji LP. 

Oblężenie na strzelnicach. Polacy uczą się strzelać

Ćwiczenia wojskowe organizowane w polskich spółkach to nie wszystko. Lokalne media donoszą, że wzrosło zainteresowanie na lekcje posługiwania się bronią w strzelnicach. Właściciel takiego obiektu w Lutoryżu przyznaje, że zainteresowanie w ostatnim czasie jest zwiększone. - Ludzie się boją, ludzie chcą uczyć się strzelać – komentuje.

Zapytaliśmy także, czy zainteresowanie kończy się na nauce strzelania. - Osoby, które miały wcześniej kontakt z bronią, pytają jak wygląda proces zdobycia licencji. Większość osób, chce jednak wiedzieć jak posługiwać się bronią – tłumaczy właściciel strzelnicy.

Dramatyczny pościg za pijanym kierowcą
Sonda
Myślisz, że w tych czasach warto umieć strzelać?

Co czujemy w obliczu wojennego zagrożenia? Włącz podcast i posłuchaj ekspertów!

Listen to "Co czujemy w obliczu wojny?" on Spreaker.