Szczepienia przeciw COVID-19: zarejestrowanych 268 tysięcy nauczycieli. Kto następny?

2021-02-12 11:02
Strzykawka
Autor: Pixaby

Dzisiaj rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli. Zarejestrowało się na nie 65 % uprawnionych w tej grupie. Najpierw zaszczepieni zostaną Ci, którzy pracują już stacjonarnie.

Na szczepienia zarejestrowało się 268 tysięcy nauczycieli. Rejestracja pozostałych nauczycieli oraz nauczycieli akademickich rozpocznie się w poniedziałek.

Szczepienia będą prowadzone w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach szczepień. Każdy ze szpitali i punktów sam organizuje kalendarz szczepień w porozumieniu z dyrektorami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Jaka szczepionka dla nauczycieli przeciw COVID-19?

Nauczyciele i pracownicy żłobków będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Jak wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstraZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

Dlatego w Polsce preparatem AstraZeneki szczepieni będą nauczyciele poniżej 60. roku życia. Starsi nauczyciele będą szczepieni preparatami firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Którzy nauczyciele będą objęci szczepieniami w pierwszej kolejności?

W pierwszej grupie będą to:

- nauczyciele wychowania przedszkolnego,

- osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,

- osoby zatrudnione na stanowisku pomocy wychowawcy,

- nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic)

- nauczyciele szkół i placówek specjalnych,

- nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,

- pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,

- kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

- Rejestracja trwała 3 dni. Nauczyciele i dyrektorzy szkół podeszli do tego bardzo pozytywnie i odpowiedzialnie - relacjonowała na konferencji Marzena Machałek z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jakie osoby będą szczepione w dalszej kolejności?

Po zaszczepieniu grupy wszystkich nauczycieli, szczepione w dalszej kolejności będą osoby poniżej 60 r.ż., które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.

W tym etapie zaszczepione zostaną także osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne". Są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Do 11 lutego 2021 r w Polsce wykonano 1 884 113 szczepień: 1 360 192 pierwszą i 523 921 drugą dawką.

ESKA XD #015
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze