Godzina policyjna i zakaz przemieszczania w Sylwestra nie będą obowiązywać

i

Autor: Pixaby Będzie zakaz przemieszczania w sylwestra?

Sylwester: godziny policyjnej nie będzie, ale zakaz przemieszczania już tak? Posypią się mandaty?

2020-12-28 13:32

Godzina policyjna i zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Czy będzie można podróżować w ostatnią nic w roku? W niedzielę Mateusz Morawiecki zapowiedział, że godzina policyjna nie będzie obowiązywać w Sylwestra. Dzień później rzecznik rządu zapewnił jednak, że zakaz przemieszczania się w Sylwestra w rozporządzeniu pozostanie. Czy policja może więc dać nam mandat? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Godzina policyjna i zakaz przemieszczania w Sylwestra 2020
  2. Zakaz przemieszczania w Sylwestra jednak obowiązuje? Rzecznik rządu rzuca inne światło na tę sprawę
  3. Zakaz przemieszczania się w Sylwestra - jaka jest podstawa prawna?

Godzina policyjna i zakaz przemieszczania w Sylwestra 2020

Ogłoszenie godziny policyjnej i zakazu przemieszczania w Sylwestra wywołało sporo emocji. Duża część Polaków nie wyobrażała sobie, by ten dzień spędzić w domu bez grona znajomych czy też rodziny. Rząd taką sytuację zapowiedział w połowie grudnia. Wiele osób od początku deklarowało, że do rozporządzenia nie zamierzają się stosować. Podkreślali oni, że godzina policyjna i zakaz przemieszczania są niezgodne z prawem. Potwierdzali to także prawnicy.

W niedzielę, 27 grudnia na konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że godzina policyjna w Sylwestra nie zostanie wprowadzona. Konieczne byłoby bowiem wdrożenie stanu wyjątkowego, oczywiście za zgodą prezydenta. Premier zaapelował za to o nieprzemieszczanie się i spędzenie Sylwestra w kameralnym gronie. Poprosił także o niekorzystanie z petard.

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?

My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie - powiedział Morawiecki.

Zakaz przemieszczania w Sylwestra jednak obowiązuje? Rzecznik rządu rzuca inne światło na tę sprawę

W nieco innym tonie w poniedziałek, 28 grudnia wypowiedział się rzecznik rządu. Piotr Mueller w rozmowie z Polsat News podkreślił, że owszem godzina policyjna w Sylwestra nie będzie obowiązywać. Nigdy nie planowano jej wprowadzenia. Jednak w rozporządzeniu pozostaje zapis o dotyczący zakazu przemieszczania się w Sylwestra.

Mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami, w tym wypadku zawodowymi, czy innymi ważnymi celami (...) To nie jest godzina policyjna. Te przepisy, które aktualnie są w rozporządzeniu, one pozostaną - powiedział Mueller.

Rzecznik rządu został zapytany również, czy policja będzie egzekwować przemieszczanie się w Sylwestra oraz o to, czy posypią się mandaty. Mueller podkreślił, że od wielu miesięcy obowiązują przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. Jego zdaniem, jeśli ktoś będzie przemieszczać się między godz. 19 a 6 w Sylwestra to w większych grupach.

I chociażby nawet z tego tytułu, bez zakazu przemieszczania się, policja będzie egzekwować tego typu sankcje - zaznaczył polityk.

Dodajmy, że art. 116a kodeksu wykroczeń mówi, że dla osób nieprzestrzegających nakazów, zakazów i ograniczeń grozi mandat do 1000 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policja skieruje wniosek do sądu. Grozi nam wtedy kara administracyjna w wysokości od 5 do 30 tys. zł.

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra - jaka jest podstawa prawna?

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Gwara góralska. Czy potrafisz dogadać się z Góralem?

Pytanie 1 z 15
Popularne dutki, to nic innego niż:
Posłuchaj, czym różni się krem BB od kremu CC albo kremu DD. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.