Czy w sylwestra będzie można puszczać fajerwerki?

i

Autor: Pixabay

Sylwester 2020 a godzina policyjna: Czy będzie można puszczać fajerwerki?

2020-12-22 9:44

W sylwestrową noc będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domów z pewnymi wyjątkami. Czy wyjątkiem będzie puszczanie fajerwerków? Czy odpalanie fajerwerków w sylwestrową noc 2020/2021 będzie dozwolone? Jest jasna odpowiedź.

Czy w Sylwestra 2020/2021 można puszczać fajerwerki?

Do tej pory zgodnie z polskim prawem fajerwerki na terenach publicznych można było odpalać tylko we wskazanym terminie - od 31 grudnia do 1 stycznia. Można je było też odpalać na terenach prywatnych (na własnym terenie lub za zgodą właściciela) także w inne dni, ale z poszanowanie ciszy nocnej, zasad bezpieczeństwa i z użyciem cetryfikowanych, bezpiecznych produktów.

Sylwester 2020 będzie jednak wyjątkowy, bo przez pandemię koronawirusa od godziny 19.00 do 6.00 będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Polacy będą mogli wyjść z domów tylko w określonych sytuacjach. Czy jedną z nich jest puszczanie fajerwerków? Na to pytanie stanowczo odpowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który wyraźnie podkreślił, że w sylwestrową noc 2020/2021 obowiązuje zakaz puszczania fajerwerków!

- Odpalanie fajerwerków w noc sylwestrową 2020 będzie niedozwolone! - skwitował.

Oczywiście taki zakaz dotyczy odpalania fajerwerków w miejscach publicznych, na przykład na chodnikach przed blokami. Amatorzy sztucznych ogni wciąż będa mogli puszczać fajerwerki na terenach prywatnych, na przykład z przydomowych ogródków:

- Po godzinie 19.00 w sylwestra aż do 6.00 w Nowy Rok obowiązuje ograniczenie w poruszaniu się, tzn. powinniśmy wtedy przebywać w naszych domach. Nie przewidujemy możliwości korzystania z fajerwerków, wystrzałowego sylwestra. Oczywiście, jeżeli zrobimy to na własnym podórku, mamy do tego prawo - mówił w czasie piątkowej konferencji Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ. 

Sonda
Zdecyduj, który z tych hitów bardziej lubisz i słuchaj świątecznego wydania Gorącej 20 w pierwszy dzień świąt od 18:00!

Jaka kara za puszczanie fajerwerków w miejscach publicznych w sylwestra 2020/2021?

Za złamanie godziny policyjnej policjant może ukarać nas mandatem w wysokości do 1000 złotych. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, wówczas sprawa trafi do sądu.

Jakie są wyjątki od zakazu przemieszczania się w sylwestra?

Przepisy mówią o dwóch wyjątkach, które pozwolą na wyjście z domu w sylwestrową noc. To:

  • realizacja ważnych życiowych potrzeb,
  • realizacja obowiązków zawodowych.

Puszczanie fajerwerków zdecydowanie trudno uznać za ważną życiową potrzebę. W tym zapisie kryją się sytuacje typu wyjście do lekarza czy apteki.

Posłuchaj o kwasach na twarz i dowiedz się, jak dobrać odpowiedni preparat do rodzaju skóry. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Przed pierwszą gwiazdką - świąteczne przygotowania