Środa Popielcowa - kiedy wypada, czy jest ścisły post, co można jeść?

i

Autor: pixabay Środa Popielcowa - kiedy wypada, czy jest ścisły post, co można jeść?

Środa Popielcowa 2021? Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso? [ZASADY]

2021-02-17 7:45

Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post i można jeść mięso podczas „Popielca”? Kiedy wypada w 2021 roku i czy jest dniem, w którym trzeba iść do kościoła? Te pytania zadaje sobie wiele osób. Sprawdź, kiedy w tym roku wypada Środa Popielcowa, z czym jest związana oraz jakie zasady obowiązują wiernych w tym dniu. [AKTUALIZACJA 17.02.2021]

Spis treści

  1. Kiedy Środa Popielcowa 2021? [17.02.2021]
  2. Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post?
  3. Czy można jeść mięso w Środę Popielcową?
  4. Środa Popielcowa – co można jeść?
  5. Środa Popielcowa. Czy w trzeba iść do kościoła?

Kiedy Środa Popielcowa 2021? [17.02.2021]

Środa Popielcowa (Popielec) w kościele katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu rozpoczynającego 46-dniowy okres przygotowań do Wielkanocy. Przypada co roku w okresie od 4 lutego do 10 marca, w zależności od tego, kiedy obchodzone jest w kościele Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Popielec to okres wyrzeczeń i wyciszenia, które mają pomóc w duchowym przygotowaniu się do największego dla katolików święta. Tego dnia kapłan posypuje głowę wiernych popiołem, wymawiając starotestamentową sentencję: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Ma ona przypominać o kruchości i przemijalności ludzkiego życia, a także śmiertelności ciała, lecz nie śmiertelności duszy, do której zbawienia chrześcijanin dążyć powinien w trakcie ziemskiej egzystencji.

ZOBACZ TEŻ: Dziś Środa Popielcowa. Czy jest post? Co można jeść i ile razy? Sprawdź

Środa Popielcowa w 2021 roku wypada 17 lutego. Czy w tym dniu trzeba iść do kościoła? Czy w związku z tym, że jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu, wiernych obowiązuje ścisły post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Tajemniczy pożar zabytkowego kościoła

Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post?

Popielec jest jednym z dwóch dni w roku, w którym katolików obowiązuje ścisły post. Drugim takim dniem jest Wielki Piątek. Oznacza to między innymi ograniczenie się w liczbie spożywanych posiłków w ciągu dnia. Zgodnie z prawem kanonicznym W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Wyjątek od tej reguły dotyczy osób, które z powodów zdrowotnych lub innych nie powinny powstrzymywać się od jedzenia, a są to m.in.:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby starsze,
  • diabetycy (cukrzycy),
  • osoby przewlekle lub okresowo chore, które nie powinny ograniczać liczby spożywanych posiłków lub niektórych składników odżywczych.

Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.

Czy można jeść mięso w Środę Popielcową?

Ścisły post w Środę Popielcową oznacza, że w tym dniu (od 14. roku życia) obowiązuje całkowita wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jedzenie mięsa w dniu, w którym przypada Popielec, jest ciężkim grzechem, z którego należy się wyspowiadać przed przystąpieniem do Komunii. Dyspensa, czyli wyjątek od reguły, dotyczy osób wymienionych wcześniej, które z różnych powodów nie powinny rezygnować z pokarmów mięsnych, ponieważ zagrażać to może ich zdrowiu lub życiu.

Środa Popielcowa – co można jeść?

W środę Popielcową zakazane jest jedzenie mięsa. Wierni nie powinni także w tym dniu spożywać słodyczy. Mięso zastąpić można rybami, nabiałem czy alternatywnymi, wegetariańskimi lub wegańskimi potrawami. Dobrym wyborem zamiast słodyczy będą natomiast np. owoce.

Środa Popielcowa. Czy w trzeba iść do kościoła?

Czy w Środę Popielcową msza jest obowiązkowa? Zgodnie z prawem kanonicznym wiernym zaleca się pójście do kościoła. W tym dniu kapłan posypuje ich głowy popiołem, który po mszy można zabrać do domu, by posypać głowy innych domowników, np. takich, którzy nie mogą uczestniczyć w liturgii. Należy przy tym zaznaczyć, że w Środę Popielcową NIE trzeba iść do kościoła – wierni NIE są zobowiązani do uczestnictwa we mszy św., a brak udziału w nabożeństwie nie stanowi grzechu.

Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele katolickim [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Dla katolików najważniejszym dniem tygodnia jest…?